Facebook podłącza do internetu Afrykę

Kategorie: 

Źródło: Alcatel Submarine Networks - ASN

Facebook kładzie podwodny kabel w Afryce, próbując pozyskać ponad 1,3 miliarda nowych użytkowników online.

 

Projekt kosztował około 1 miliarda dolarów. Gigant technologiczny nawiązał współpracę z China Mobile, MTN South Africa, French Orange i British Vodafone. Projekt o nazwie 2Africa obejmuje również operatorów sieci lokalnych.

 

Projekt został zamówiony przez operatora kablowego Nokia Alcatel Submarine Networks. Długość kabla wynosi 37 tys. kilometrów lub, według Facebooka, „kabel będzie prawie równy obwodowi Ziemi”. Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie zacieśnionych więzi w Afryce. Obecnie kontynent należy „do najmniej połączonych” na świecie. Tylko nieco ponad jedna czwarta populacji w Afryce ma dostęp do Internetu.

 

Facebook informuje, że projekt 2Africa będzie bardziej efektywny niż poprzednie projekty, ponieważ zwiększy swoją wydajność dzięki zastosowaniu aluminium zamiast włókien miedzianych. Firma opracowuje obecnie nowe przejście łączące Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym.

 

„2Africa jest kontynuacją naszych ciągłych wysiłków na rzecz rozwoju naszej globalnej infrastruktury sieciowej. Współpracujemy z partnerami na całym świecie, aby ułożyć kilka podmorskich kabli optycznych, którzy są liderami w branży pod względem wielkości, pojemności i elastyczności ” – informuje Facebook.

 

Jednak pandemia wirusa koronawirusa może powodować wiele problemów. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że Afryka może zostać poważnie dotknięta Covid-19 i może umierać tam do 190 tys. osób rocznie, jeśli ogniska infekcji nie zostaną zlokalizowane i zablokowane.

 

Facebook podkreśla jednak rosnące zainteresowanie firm z Doliny Krzemowej w Afryce jako szansę na szybko rosnące inwestycje. Google pracuje także nad podwodnym kablem o nazwie Equiano, który połączy Afrykę z Europą. Gigant ma w planach również inny projekt o nazwie Loon, który buduje balony na dużych wysokościach, aby dostarczać internet 4G na obszary wiejskie.

 

Firma niedawno ogłosiła rozszerzenie tego programu na Mozambik. Facebook planował wcześniej rozszerzyć Internet na odległe obszary za pomocą dronów zasilanych energią słoneczną. Projekt nazywał się Aquila, ale firma przerwała jego realizację w 2018 roku. Jednak ostatnio pojawiły się doniesienia, że Facebook współpracuje z Airbusem w celu ponownego przetestowania podobnych dronów w Australii.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj