Badania potwierdziły, że korzystanie z serwisów społecznościowych wzmacnia depresję i poczucie samotności

Kategorie: 

Źródło: Internet

Od lat sporo mówi się o związku między zbyt częstym korzystaniem z serwisów społecznościowych typu Facebook, Instagram czy Snapchat, a depresją i poczuciem samotności. Oczywiście brzmi to ironicznie, ponieważ portale tego typu powstały właśnie po to, aby ułatwiać komunikację międzyludzką i poznawanie nowych osób. Jednak najnowsze badania jednoznacznie potwierdziły tę niepokojącą zależność.

 

Psycholodzy z Uniwersytetu Pensylwanii przeprowadzili prosty eksperyment, w którym udział wzięły 143 osoby. Na początek, ochotnicy wypełnili kwestionariusz, aby naukowcy mogli ustalić ich nastroje i samopoczucie, a także zapewnili dostęp do informacji, przedstawiających zużycie baterii w ich smartfonach na przestrzeni tygodnia. Dzięki temu, badacze mogli ustalić, jak często ochotnicy korzystają z mediów społecznościowych.

 

Uczestnicy eksperymentu zostali podzieleni na dwie grupy – eksperymentalną, która miała ograniczyć czas, spędzany na platformach Facebook, Instagram i Snapchat do 10 minut dziennie, oraz kontrolą, która miała kontynuować swoje nawyki. Raz w tygodniu, ochotnicy przesyłali naukowcom dane o zużyciu baterii, zaś sam eksperyment trwał 3 tygodnie.

 

Wyniki tego badania potwierdziły wyraźnie, że osoby, które poświęcały mniej czasu dla wymienionych wyżej stron internetowych miały ogólnie lepsze samopoczucie. Pozytywne efekty były widoczne w szczególności wśród uczestników, którzy byli bardziej przygnębieni zanim przystąpili do eksperymentu.

Jedna z autorek badania, Melissa Hunt wskazuje, że nie trzeba całkowicie rezygnować z serwisów społecznościowych. Ważne jest to, w jaki sposób i jak długo z nich korzystamy. Jeśli użytkownicy porównują siebie z innymi ludźmi, co jest zresztą bardzo popularnym trendem w platformach społecznościowych, automatycznie mogą dojść do błędnego wniosku, że inne osoby mają lepsze i bardziej kolorowe życie.

 

Uzależnienie od Facebooka i innych tego typu serwisów może być wręcz niebezpieczne dla psychiki i wywoływać pewne zmiany w mózgach dzieci. Takiego zdania jest sam Sean Parker, współtwórca Facebooka. Zresztą serwis ten oficjalnie przyznał, że korzystanie z niego faktycznie może wywierać negatywne efekty na użytkownikach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj