Specjalny algorytm obnaży naszą osobowość, gdy korzystamy z Facebooka

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Korzystanie z Facebooka może odbierać nam nie tylko naszą prywatność ale również osobowość. Naukowcy opracowali specjalny algorytm, który potrafi określić osobowość użytkownika na podstawie dodawanych "polubień".

 

Jeszcze kiedyś nikt nawet nie pomyślałby o tym, że korzystając z serwisów społecznościowych możemy być aż tak narażeni na utratę naszej prywatności. Częściowo winni są sami użytkownicy, którzy opisują tam wszystko co robią w ciągu dnia, gdzie są, z kim są, lub po prostu wstawiają po kilkanaście zdjęć w ciągu dnia. Z drugiej strony, serwisy społecznościowe są niczym ogromna baza danych, więc dlaczego służby miałyby nie korzystać z informacji, które są dobrowolnie zamieszczane przez ludzi?

 

Możliwość utraty prywatności nie jest już niczym nowym ale teraz w grę wchodzi kolejne ryzyko - możliwość zidentyfikowania osobowości każdego użytkownika. Uczeni z Stanford University i University of Cambridge stworzyli specjalny algorytm, który potrafi rozpoznać osobowość człowieka - wystarczy jedynie, że weźmie pod uwagę "polubienia", które są tak chętnie dodawane przez ludzi.

Użytkownicy Facebooka klikają "lubię to" gdy coś im się spodoba. Wspomniany algorytm bierze to pod uwagę a w trakcie przeprowadzonych testów, wystarczyło 100-150 takich polubień aby odkrył czyjąś osobowość. 86 tysięcy osób wypełniło kwestionariusz a każda osoba wymieniła pięć swoich głównych cech osobowości. Okazało się, że program potrafił określić cechy osobowości danej osoby z dużą prezycją - według uczonych, algorytm dokonał tego nawet lepiej, niż potrafiłaby to zrobić rodzina bądź znajomi.

 

Program taki może mieć bardzo wiele potencjalnych zastosowań i nie musi być wykorzystywany tylko w przypadku serwisów społecznościowych. Naukowcy sami stwierdzili, że korzystając z algorytmu można dowiedzieć się wszystkiego na temat danej osoby - wystarczy, że korzysta z internetu, wchodzi na strony internetowe o pewnej tematyce, kupuje przez internet bądź prowadzi rozmowy.

 

 

Źródło: http://www.newscientist.com/article/dn26781-what-you-like-on-facebook-gives-away-your-personality.html#.VLYrKNKG8rc

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Osober

Warto wspomnieć, że algorytm

Warto wspomnieć, że algorytm ten został wykorzystany np. w ostatnich wyborach w USA przez Donalda Trumpa do okreslenia profilu wyborcy. Jego wygrana dowodzi tego, że specjaliści rzeczywiście są w stanie określić niektóre z naszych cech osobowości tylko dzięki facebookowi. Dla ciekawskich podsyłam artykuł w którym krótko i fajnie rozpisano co i jak możemy rozpoznać z facebookowego profilu - https://perso.in/blog/facebook-zna-twoja-osobowosc-a-ty/

Skomentuj