Detektor fal grawitacyjnych GEO600 może obserwować 7-krotnie większą objętość Wszechświata

Kategorie: 

Źródło: R. Hurt-Caltech/JPL

Niemieccy naukowcy powiadomili o modyfikacji teleskopu grawitacyjnego GEO600. Wprowadzone ulepszenia aż 7-krotnie zwiększają obserwowalną objętość Wszechświata i torują drogę do detektorów fal grawitacyjnych trzeciej generacji.

 

Teleskop grawitacyjny GEO600, tuż obok detektora LIGO i Virgo, posiada tak wysoką wrażliwość, że jego pracę ograniczają już tylko efekty fizyki kwantowej, które powodują, że tzw. hałas tła pokrywa się z sygnałami fal grawitacyjnych. Zakłócenia te są zawsze obecne i nie można się ich pozbyć całkowicie, ale można zmienić ich właściwości.

 

Dzięki wprowadzonej modyfikacji, detektor GEO600 redukuje kwantowe szumy tła niemal o połowę. Pozwoliło to zwiększyć objętość obserwowalnego Wszechświata niemal 7-krotnie.

Naukowcy z Uniwersytetu Gottfrieda Wilhelma Leibniza w Hanowerze oraz Instytutu Fizyki Grawitacyjnej Maxa Plancka ogłosili, że będą zajmować się udoskonalaniem wprowadzonej technologii, która będzie niezbędna dla opracowania detektorów fal grawitacyjnych trzeciej generacji, takich jak Europejski Teleskop Einsteina.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj