Smartfony i tablety mogą mieć negatywny wpływ na rozwój mózgów dzieci

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Rodzice, zanim zdecydują się na prezenty dla swoich pociech, powinni zastanowić się nad wyborem dwa razy, a najlepiej sto. Najnowsze badania sugerują, że urządzenia mobilne zaburzają rozwój mózgu wśród dzieci.

 

Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH), amerykańska agencja rządowa, zleciła wykonanie obszernych badań, skupiających się na wpływie codziennego korzystania z urządzeń mobilnych na rozwój umysłowy dzieci. Dotyczy to smartfonów, tabletów, laptopów, telewizji i konsol do gier. Na ten cel przeznaczono aż 300 milionów dolarów.

 

Naukowcy przeprowadzają badania z udziałem 11 tysięcy dzieci w wieku 9-10 lat na terenie 21 stanów USA, które uwzględniają skanowanie mózgu metodą rezonansu magnetycznego. Eksperyment potrwa aż 10 lat, ale już dziś możemy poznać pierwsze rezultaty.

Na podstawie badań, przeprowadzonych na 4,5 tysiąca dzieci ustalono, że używanie smartfonów, tabletów, laptopów, telewizorów oraz konsol do gier przez ponad 7 godzin dziennie ma wyraźny związek ze zmianami w strukturze mózgu – konkretniej, chodzi o zmniejszenie grubości kory mózgowej, która między innymi przetwarza informacje zmysłowe. Wykazano również, że używanie wymienionych wyżej urządzeń elektronicznych przez ponad 2 godziny dziennie negatywnie wpływa na wyniki testów logicznych i językowych.

 

Choć rezultaty te mogą niepokoić, naukowcy stwierdzają, że wciąż jest zbyt wcześnie, abyśmy mogli wyciągać jednoznaczne wnioski. Badacze nie mają pewności, czy faktycznie winna jest elektronika. Na konkrety będziemy musieli poczekać co najmniej kilka lat, gdy naukowcy będą mogli sprawdzić, jak codzienne korzystanie z urządzeń elektronicznych wpłynie na dalszy rozwój dzieci.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj