Badania dowodzą, że pieniądze szczęścia nie dają

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
W najbiedniejszych krajach świata, zadowolenie z życia wzrasta proporcjonalnie do majątku, jakie posiada państwo. Okazuje się jednak, że w przypadku bogatszych krajów jest zupełnie inaczej.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick (Wielka Brytania) wykorzystali do swojego badania informacje o PKB poszczególnych państw oraz dane z World Values Survey. W krajach, gdzie PKB na jednego mieszkańca wynosi mniej niż 6.700 dolarów, o 12% osób mniej zgłosiło swoje maksymalne zadowolenie z życia niż w przypadku ludzi z krajów, gdzie PKB wynosi 18 tysięcy dolarów.

 

Okazało się również, że zmiany w zadowoleniu z życia wahają się jedynie o 2% pomiędzy krajami o PKB wynoszącym 20.400 i 54 tysiące dolarów na mieszkańca. Uczeni zauważyli, że spadek zadowolenia pojawia się od poziomu 36 tysięcy dolarów PKB.

Współautor badania Eugenio Proto wyjaśnia, że różnica między faktycznymi zarobkami a dochodem, jaki chcielibyśmy uzyskiwać, niszczy nasz poziom zadowolenia z życia. Pogoń za bogactwem jest ruchomym celem, który oddala się szybciej w najbogatszych krajach świata. Mimo wszystko okazuje się, że ludzie często wolą mieszkać w bogatych krajach, nawet jeśli oznacza to mniejsze zadowolenie z życia.

 

 

Źródło: http://timesofindia.indiatimes.com/home/science/Money-can-buy-happiness-only-if-you-earn-36000-a-year/articleshow/26550845.cms

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj