Zdaniem ekspertów do końca XXI wieku poziom oceanów wzrośnie o 40 cm

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jedną z najbardziej groźnych dla ludzi konsekwencji globalnego ocieplenia, jest wzrost poziomu wody w oceanach świata. Według najnowszych szacunków NASA, jeśli wielkość globalnej emisji różnych gazów cieplarnianych nie zmniejszy się w ciągu najbliższych lat, topnienie pokryw lodowych Grenlandii i Antarktydy doprowadzi do wzrostu poziomu morza o 38 centymetrów.

Mowa tu oczywiście o dość odległym horyzoncie czasowym. Zdaniem badaczy może do tego dojść już w 2100 roku. Tak czy inaczej, Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA prowadzi międzynarodowy projekt z udziałem ponad 60 ekspertów. Projekt nazwany ISMIP6 ma na celu lepsze zrozumienie, jak katastrofalne dla poziomu oceanów byłoby topnienie pokrywy lodowej Grenlandii i Antarktydy. 


Wyniki prac międzynarodowego zespołu pokazały, że ogromna pokrywa lodowa Grenlandii może dodać 8 do 27 centymetrów do globalnego poziomu morza. Ogromne pokrywy lodowe Antarktydy mogą potencjalnie spowodować podniesienie się poziomu mórz z 3 do 28 centymetrów pod koniec wieku. 

W toku prac, naukowcy odkryli również, że w XX wieku poziom oceanów na świecie podniósł się o około 15 centymetrów. Teraz ten proces się podwoił. W swojej pracy naukowcy modelowali również sytuacje niskoemisyjne. W przypadku pokrywy lodowej Grenlandii doprowadziłoby to do podniesienia się globalnego poziomu morza o 3 do 9 centymetrów. Proces na Antarktydzie jest nieco trudniejszy do zrozumienia i zdaniem badaczy, paradoksalnie emisje mogą prowadzić do „obniżenia” poziomu wody. Badania w tym obszarze są więc jeszcze dalekie od zakończenia.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

mam przed sobą "GSML Topex.."

mam przed sobą "GSML Topex.." satelitarne pomiary poziomu oceanów 1993-2008 i 1993-2018. Trochę się różnią (widocznie pomiary w różnych miejscach). w ciągu 25 lat, przybyło 8 cm ... i "kija hokejowego" - nie widać. Całkowite stopienie Antarktydy potrwa - jakieś 2000 lat. Troska uczonych, przypomina obawy uczniów Dyla Sowizdrzała, który pobrał od Grafa zaliczkę na poczet nauki osła umiejętności czytania (w ciągu 20 lat). Zawsze się coś zdarzyć może. Np Yellowstone "puści", lub Bennu "trafi" - i po kłopocie

Portret użytkownika r.abin

Kantowanie. Powinno być:

Kantowanie. Powinno być: Poziom mórz podniesie si od 11 do 55 cm - przy założeniu stopienia lodowców Grenlandii. Podana wersja jest ekstremalna - a to nieuczciwe. Nie gra też stwierdzenie że w XX poziom podniósł się o 30 cm, a obecnie przyspieszył dwukrotnie. Tymczasem dane satelitarne 1992-2008, dają liniowy trend 3,2mm/rok. To w ciągu 20 lat, trend z liniowego zmienił się w paraboliczny - do wartości 6mm/rok. Dajcie źródło

Skomentuj