Fale dźwiękowe z podwodnych trzęsień ziemi dostarczyły danych o ociepleniu oceanów

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Fale dźwiękowe generowane przez podwodne trzęsienia ziemi, które mogą z łatwością podróżować tysiące kilometrów, dały naukowcom nowy sposób badania, w jaki sposób zmiany klimatu ogrzewają oceany.

Emisje gazów cieplarnianych ogrzewają planetę, a ocean pochłania ogromną ilość tego ciepła. Temperatura jest monitorowana przez flotę 4000 pływaków Argo. Zbierają dane o temperaturze na głębokościach do dwóch kilometrów. Niestety nie wszędzie można postawić taką boję, nie ma ich na przykład na głębokości ponad dwóch kilometrów i pod lodem.

 

Jednak sejsmolog Wenbo Wu z Kalifornijskiego Instytutu Technologii i jego współpracownicy proponują wykorzystanie prędkości dźwięku w wodzie morskiej do oszacowania temperatury oceanu. W ramach nowych badań zespół Wu opracował i przetestował nowy sposób wykorzystania fal dźwiękowych generowanych przez trzęsienia ziemi i rozchodzących się we wschodniej części Oceanu Indyjskiego.

 

Porównanie tych danych z podobnymi informacjami z sieci Argo pokazało, że wyniki są takie same. Oznacza to, że metoda zwana termometrią sejsmiczną oceanu jest wystarczająco skuteczna, aby można ją było stosować w mniej zbadanych i trudno dostępnych regionach.

 

Fale dźwiękowe przemieszczają się przez wodę z powodu wibracji cząsteczek wody, a w wyższych temperaturach cząsteczki wibrują łatwiej. W rezultacie fale poruszają się nieco szybciej, jeśli woda jest cieplejsza. Ale różnica w prędkości jest tak mała, że ​​naukowcy muszą dokonywać pomiarów na dużych odległościach.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj