Trwają prace nad przełomowym projektem, który pozwoli przekształcać CO2 w materiał przypominający beton

Kategorie: 

Źródło: Roberto Gudino/UCLA

Specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) wykazali, że pobierany z atmosfery dwutlenek węgla przy zastosowaniu drukarek 3D można przekształcić w nowy materiał budowlany, przypominający beton. Obecnie trwają prace nad szerokim zastosowaniem ich pomysłu w pozyskiwaniu materiału, co pozwoli jednocześnie ograniczyć globalne ocieplenie.

 

Jak wskazują twórcy tego projektu, produkcja betonu wpływa na zmiany klimatu emitując gazy cieplarniane. Jeszcze większym źródłem emisji CO2 są spaliny, pochodzące z kominów elektrowni rozsianych po całym świecie. Z kolei walka z globalnym ociepleniem polega między innymi na tym aby przechwycić z atmosfery dwutlenek węgla i składować go np. pod ziemią. Uczeni z UCLA powiadomili o interesujących planach, które pozwolą spożytkować CO2.

Autorzy badań, J.R. DeShazo i Gaurav Sant, zdołali już przekształcić nieco dwutlenku węgla w nowy materiał, który otrzymał nazwę "CO2NCRETE". Twórcy są przekonani, że będą w stanie rozwinąć swój projekt mimo przeszkód jakie mogą stanąć na ich drodze.

 

"Mamy dowód na to, że jesteśmy w stanie to zrobić. Jednak musimy rozpocząć proces zwiększania objętości materiału, a następnie zastanowić się jak przetestować to komercyjnie. Udowodnić funkcjonalność tych technologii to jedna rzecz. Kolejna sprawa to wynieść je poza laboratorium i zobaczyć jak będą działać w warunkach rzeczywistych" - powiedział J.R. DeShazo.

 

Gaurav Sant wyjaśnił, że proces ten polega na połączeniu wapna z CO2 przy wykorzystaniu druku 3D. Ogromnym wyzwaniem nie jest produkcja materiału przypominającego cement, lecz stworzenie zintegrowanej technologii, która przekształci dwutlenek węgla w gotowy produkt. Trzeba przyznać, że choć pomysł jest bardzo trudny do zrealizowania, jest jednocześnie niezwykle interesujący, wręcz przełomowy.

 

 

Źródło: http://newsroom.ucla.edu/releases/ucla-researchers-turn-carbon-dioxide-into-sustainable-concrete

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Drewno (używane w

Drewno (używane w budownictwie) - to przeważnie C6H12O6. Jeśli nie dodadzą "nieszkodliwego" dodatku do CO2 - to najwyżej uduszenie podczas pożaru grozi. Ale ja (osobiście) - wolałbym drewno. Jest naturalnym magazynem CO2 - a w razie zlodowacenia (bo po ociepleniu będzie zlodowacenie) - można się cokolwiek ogrzać

Skomentuj