Stany Zjednoczone nie wrócą na Księżyc w 2024 roku. Brakuje im skafandrów!

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Harmonogram projektu podboju księżyca przez amerykańskich astronautów został ponownie skorygowany. NASA przyznała, że kolejna misja księżycowa w 2024 roku jest niemożliwa z powodu problemów finansowych i technicznych.

 

Pandemia koronawirusa, która wiosną 2020 roku wymusiła zawieszenie szeregu przedsiębiorstw na całym świecie, wpłynęła również na tempo realizacji programu Artemis, który miał przywrócić ludzkość na powierzchnię Księżyca. NASA oszacowała, że opóźnienie w stosunku do planu ogłoszonego przez samą organizację, wynosi co najmniej 20 miesięcy.

Źródło: NASA

Zgodnie z harmonogramem, spodziewano się, że do listopada 2024 roku, NASA będzie miała do dyspozycji dwa w pełni gotowe do wyprawy skafandry kosmiczne xEMU (Exploration Extravehicular Mobility Unit). Niestety, nie uda się dotrzymać tego terminu, a sam sprzęt ma być gotowy nie wcześniej niż w kwietniu 2025 roku.

 

Skafandry kosmiczne, które obecnie są wykorzystywane przez astronautów na ISS, zostały zaprojektowane 45 lat temu na potrzeby programu wahadłowców kosmicznych NASA. Opracowanie nowych skafandrów, jest więc kluczowe dla bezpieczeństwa i wydajności przyszłych misji i programów kosmicznych. NASA zamierza zainwestować 625,2 miliona dolarów więcej w rozwój tych skafandrów, co daje w sumie ponad miliard dolarów.

Wkrótce po opublikowaniu raportu, chęć pomocy, w powrocie na Księżyc, wyraził Elon Musk. W odpowiedzi na post dotyczący audytu NASA, miliarder napisał na Twitterze że: „SpaceX może to zrobić, jeśli zajdzie taka potrzeba”. Kontrakt na skafandry kosmiczne zdecydowanie zwiększyłby prestiż firmy Elona Muska. Oczywiście jego pojedyncza deklaracja nie jest wiążąca, ale jeśli współpraca z sektorem prywatnym, doprowadziłaby do zachowania planowanych terminów, być może NASA, zdecyduje się na taką drogę.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj