Naukowcy znaleźli sposób na walkę ze zmianami klimatycznymi za pomocą mleka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Klaxon w Stanach Zjednoczonych znaleźli sposób na zbieranie dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery. Wszystko, czego potrzeba, to przetworzone mleko, które rolnicy zwykle odprowadzają do kanalizacji.

 

Specjaliści planują zamienić nadmiar mleka, który jest zwykle wyrzucany, na „węgiel aktywny”, który pomoże oczyścić atmosferę. Naukowcy od dawna próbują opracować technologię, która pomogłaby „wyłapać” gazy cieplarniane z powietrza. Najważniejsze w takim systemie jest dobór odpowiedniego materiału, który może wiązać się z atomami węgla w atmosferze.

 

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Advanced Sustainable Systems, sugeruje kontrolowanie emisji dwutlenku węgla za pomocą przetworzonego mleka. W założeniu ta metoda pomoże również ograniczyć marnowanie żywności.

Obecnie gospodarstwa mleczarskie zbywają prawie 190 milionów litrów nadwyżek mleka i przetworów mlecznych rocznie. Naukowcy sugerują, aby nie wylewać wszystkiego do kanalizacji, ale stworzyć z mleka analog węgla aktywnego - porowatej substancji, do której „przykleja się” dwutlenek węgla. Eksperci twierdzą, że sorbenty węglowe pochodzące z mleka mogą być również wykorzystywane do innych celów, takich jak oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach.

 

Gospodarstwa mleczne są jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Głównie z powodu emisji metanu od krów. Dlatego naukowcy chcą stworzyć swego rodzaju „równowagę” przy stosowaniu produktów mlecznych do zwalczania gazów cieplarnianych. 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj