Kategorie:
Międzynarodowa grupa naukowców kierowana przez specjalistów z Lawrence National Laboratory i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA) odkryła, że rośliny są w stanie spowolnić globalne ocieplenie, ale nie całkowicie je zatrzymać. Poinformowano o tym w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature.
Naukowcy odnotowali, że między 1982 a 2020 rokiem fotosynteza roślin wzrosła o 12%. W tym samym okresie globalne stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrosło o około 17 procent, z 360 części na milion (ppm) do 420 ppm.
Wzrost tempa fotosyntezy odpowiada dodatkowym 14 petagramom węgla usuwanym z atmosfery każdego roku. Odpowiada to mniej więcej ilości węgla emitowanego na całym świecie przez spalanie paliw kopalnych tylko w 2020 roku.
Większość węgla wychwyconego przez rośliny jest później zwracana do atmosfery poprzez oddychanie. W rezultacie rośliny, poprzez fotosyntezę i absorpcję gleby, pochłaniają około jednej trzeciej emisji dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery co dekadę ze spalania paliw kopalnych.
Komentarze
Skomentuj