Eksperci planują modyfikację bakterii, aby zaczęły czerpać pożywienie z gazów cieplarnianych

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Nieoczekiwanie rozwiązaniem na opanowanie nadmiaru dwutlenku węgla w atmosferze może się okazać inżynieria genetyczna. Przeprogramowane drobnoustroje mogą absorbować gazy cieplarniane, co stanowi szansę na rozwiązanie problemu globalnego ocieplenia.

 

Kluczem do sukcesu okazała się modyfikacja bakterii ze szczepu Escherichia coli. Zespół, kierowany przez Rona Milo, biologa z Instytutu Nauki Weizmanna w Izraelu, zastosował metodę znaną jako ukierunkowana ewolucja, aby zmusić bakterie E. coli do konsumpcji dwutlenku węgla zamiast zwykłego spożywania węglowodanów. Milo i jego zespół połączyli inżynierię genetyczną i ewolucję laboratoryjną, aby stworzyć szczep bakterii zdolnych do użycia węgla z CO2.

Skonstruowany szczep zbiera energię z mrówczanu, który można wytwarzać elektrochemicznie ze źródeł odnawialnych. Mrówczan jest organicznym związkiem jednowęglowym, który nie służy jako źródło węgla do wzrostu E. coli. 

 

Autorzy twierdzą, że jednym z głównych ograniczeń ich metody jest to, że spożycie mrówczanu przez bakterie uwalnia więcej CO2 niż jest zużywane przez wiązanie węgla. Ponadto potrzebne są dalsze badania, zanim możliwe będzie przejście do zastosowań przemysłowych. Szczegóły badania opublikowano w czasopiśmie branżowym Cell. 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Prawie "proch" odkryli! Taż

Prawie "proch" odkryli! Taż chloroplasty - robią to od milionów (miliardów) lat. I żadna inżynieria ich "nie przebije", gdyż "praktyka - czyni mistrza". Jak stężenie CO2 wzrośnie do 1200 ppm, to wydajność ich zwiększy się o 40%

Skomentuj