Naukowcy stworzyli sztuczną skórę, która funkcjonuje niczym panele słoneczne

Kategorie: 

Źródło: XenonR/CC BY-SA 3.0

Protetyka wchodzi na wyższy poziom. Wszystko za sprawą nowego wynalazku naukowców z Uniwersytetu w Glasgow, gdzie opracowano pierwszą sztuczną skórę dla protez, która przekształca promienie słoneczne w energię elektryczną.

 

Inżynierowie stworzyli skórę z grafenu - materiału, który idealnie sprawdził się w tym przypadku. Jest on lekki, wytrzymały i przepuszcza aż 98% światła słonecznego. Wykorzystano więc grafen do stworzenia "solarnej skóry", która pozwoli zasilać przyszłe protezy.

 

Rozwiązanie to sprawi, że przyszłe sztuczne kończyny będą się same zasilały. Naukowcy będą teraz pracować nad możliwością magazynowana tej energii w bateriach.

"Moi koledzy i ja poczyniliśmy już znaczące kroki w tworzeniu protetycznych prototypów, które integrują syntetyczną skórę i są zdolne do wykonywania bardzo czułych pomiarów nacisku. Pomiary te oznaczają, że proteza dłoni może wykonywać trudne zadania, takie jak prawidłowe chwytanie miękkich materiałów, z którymi inne protezy mają problemy. Wykorzystujemy również innowacyjne strategie druku 3D do produkcji bardziej przystępnych cenowo protez" - powiedział dr. Ravinder Dahiya.

Sztuczna skóra funkcjonująca niczym panele słoneczne w istotny sposób może rozwiązać problemy z zasilaniem masywnych robotów. Nowy wynalazek posiada zatem zastosowania zarówno w medycynie, jak i robotyce.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj