Uczeni stworzyli najbardziej zaawansowaną sztuczną skórę dla protez

Kategorie: 

Źródło: Nature Communications
Dziś posiadamy już protezy, które mogą z powodzeniem zastąpić nasze prawdziwe kończyny a nawet przywracają zmysł dotyku. Jednak aby technologia nieco bardziej przypominała prawdziwe, żywe kończyny, należy również stworzyć sztuczną skórę, która funkcjonowałaby tak samo jak prawdziwa skóra.

 

Dotychczas powstawały różne materiały, które mogłyby w pewnym stopniu przypominać ludzką skórę. W przeszłości opracowano sztuczną skórę o 100 razy większej wrażliwości niż ta prawdziwa. Innym wynalazkiem o którym również warto wspomnieć, była samoregenerująca się skóra.

 

Jednak naukowcy z Korei Południowej stworzyli najbardziej jak dotąd zaawansowaną sztuczną skórę. Dzięki niej będzie można czuć nacisk, temperaturę oraz wilgotność - posiada również wbudowany system ogrzewania. Technologia została już przetestowana a uczeni mają nadzieję, że w przyszłości będzie można ją połączyć z systemem nerwowym, przez co człowiek będzie mógł odczuwać wszystko czego dotknie (ciepło, zimno, wilgotność itp.)

 

Jak widać na powyższym zdjęciu, sztuczna skóra jest przeźroczysta. Do jej opracowania wykorzystano giętki materiał silikonowy polidimetylosiloksan (PDMS). Umieszczono w nim nanowstążki krzemu, które generują energię elektryczną w momencie jego spłaszczenia bądź rozciągnięcia. To właśnie dzięki nim można wyczuć, czy dany obiekt jest ciepły czy zimny. Wynalazek naukowców może być wyposażony również w szereg innych czujników.

 

 

Źródło: http://www.popsci.com/artificial-skin-can-distinguish-between-wet-and-dry-diapers

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj