Pierwszy w historii pacjent otrzymał protezę oka z drukarki 3D

Kategorie: 

Źródło: Internet

Drukarki 3D z pewnością odegrają ważną rolę w protetyce. Dowodem na to jest pacjent z Moorfields Eye Hospital w Wielkiej Brytanii, który jako pierwszy otrzymał wydrukowaną w drukarce 3D protezę oka.

 

Warto na początku wyjaśnić, że oko z drukarki 3D istotnie różni się od technologii bionicznego oka. To drugie urządzenie ma na celu częściowo przywrócić wzrok pacjentom dzięki wszczepianym do mózgu implantom. Natomiast protezy oka powstałe dzięki technologii druku 3D mają charakter głównie kosmetyczny. Jednak powstałe w ten sposób oko jest praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwego.

 

Pierwszym w historii pacjentem, który otrzymał takie oko jest Steve Verze. Zabieg został przeprowadzony 25 listopada w Moorfields Eye Hospital w Wielkiej Brytanii. Zastosowanie drukarki 3D pozwoliło nie tylko opracować realistycznie wyglądające sztuczne oko, ale też znacznie skrócić i uprościć proces tworzenia.

Steve Verze z protezą oka z drukarki 3D. Jego lewe oko jest sztuczne

Specjaliści w pierwszej kolejności zeskanowali oczodoły pacjenta, co zajęło około 30 minut, a dane zostały wysłane do drukarki 3D, która wydrukowała sztuczne oko w zaledwie 2,5 godziny. Proteza została następnie bardzo starannie przygotowana przez okulistę. W ten sposób czas oczekiwana na nową protezę został skrócony z 6 do 2-3 tygodni.

 

Niewykluczone, że w przyszłości zaawansowane drukarki 3D pozwolą tworzyć specjalistyczne protezy oka wraz z elementami, które pozwolą przywracać wzrok. Oczywiście będzie się to wiązało z koniecznością wszczepiania implantów do mózgu.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj