Genetycy ustalili, gdzie i kiedy zostały udomowione koty

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowy zespół naukowców ujawnił wyniki nowego badania genetycznego, które sugeruje, że koty zostały udomowione na terenach dzisiejszego Bliskiego Wschodu.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Heredity. Aby ustalić, gdzie koty zostały udomowione, zespół kierowany przez profesora Lesliego Lyonsa przeanalizował DNA około 1000 współczesnych kotów z całego świata i porównał około 200 różnych markerów genetycznych.

„Jednym z głównych markerów DNA, które badaliśmy, były mikrosatelity, które mutują bardzo szybko i dają nam wgląd w ostatnie populacje kotów i rozwój ras w ciągu ostatnich kilkuset lat” – wyjaśnia profesor Lyons. „Innym kluczowym markerem były polimorfizmy pojedynczych nukleotydów, które reprezentują „Są to pojedyncze zmiany w całym genomie. Dają nam wskazówkę co do ich starożytnej historii, pozwalając nam spojrzeć wstecz o kilka tysięcy lat. Badając i porównując oba markery, zaczęliśmy składać razem ewolucyjną historię kotów”.

W rezultacie naukowcy doszli do wniosku, że proces udomowienia kotów najprawdopodobniej rozpoczął się na Bliskim Wschodzie około 12 000 lat temu, kiedy ludzie zaczęli zmieniać się z łowców-zbieraczy w rolników. Naukowcy uważają, że uprawa zbóż zaczęła przyciągać do osad ludzkich różne gryzonie, przede wszystkim myszy. Dosłownie podążały za nimi dzikie koty.

 

Najodważniejsze z tych zwierząt zaczęły zbliżać się coraz bardziej do ludzkich siedzib, a następnie penetrować ich terytorium w poszukiwaniu zdobyczy, czyli gryzoni. Co więcej, według niektórych naukowców, pierwszy kontakt starożytnych rolników miał miejsce z afrykańskim dzikim kotem z gatunku Felis silvestris lybica, który żył w Egipcie, a następnie rozprzestrzenił się po całym Lewancie.

 

Tak więc pojawienie się rolnictwa nie tylko zmieniło kulturę ludzką i doprowadziło do powstania coraz większych osad, ale także pomogło w procesie udomowienia zwierząt, w tym kotów. Jednym słowem za ojczyznę kotów domowych, według badań przeprowadzonych przez genetyków, można obecnie uznać terytorium obejmujące Irak, Turcję, Syrię, Liban, Izrael, Palestynę i Egipt.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj