Chińscy paleontolodzy odkryli niezwykły gatunek starożytnych trylobitów

Kategorie: 

Źródło: dinoanimals.pl

Trylobity to wymarłe morskie stawonogi, które żyły w starożytnym oceanie w okresie kambru i ordowiku. Ostatnio zespół naukowców składający się z profesora Zhao Fangchenga, doktoranta Sun Zhixina i dr Zeng Han z Nanjing Institute of Geology and Paleontology of the Chinese Academy of Sciences, natrafił na wyjątkowego przedstawiciela tego gatunku.

 

Skamieniałość zwierzęcia została znaleziona w formacji Mantou w warstwie geologicznej pochodzącej z okolich środkowego kambru w prowincji Shandong w północnych Chinach. Ten wyjątkowy trylobit zapewnia świeże spojrzenie na zakres morfologiczny i strukturalne podstawy specjalizacji cefalonów w trylobitach kambryjskich. Badanie nowego okazu zostało opublikowane w czasopiśmie Acta Palaeontologica Polonica.


Phantaspis, bo tak został nazwany ten podgatunek, charakteryzuje się większym mózgiem z wyraźnie wyostrzoną przednią częścią. Naukowcy przypuszczają, że kształt głowy widoczny u Phantaspis mógł zmniejszać niebezpieczeństwo pożarcia przez inne zwierzęta poprzez zwiększanie rozmiaru trylobitów, co utrudniało zjedzenie ich przez drapieżniki.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj