Jak wyglądałoby niebo, gdyby planety Układu Słonecznego znalazły się w miejscu Księżyca?

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Księżyc to ciało niebieskie położone najbliżej Ziemi i możemy zobaczyć jego powierzchnię gołym okiem. Pozostałe planety - Wenus, Mars, Jowisz i Saturn zobaczymy na nocnym niebie jedynie jako świecący punkt. Wyobraźmy sobie co by było, gdyby planety Układu Słonecznego znalazły się w miejscu Księżyca.

 

W internecie można znaleźć liczne wizualizacje ukazujące niebo z planetami w miejscu Księżyca. Oczywiście nasz jedyny naturalny satelita jest fascynujący sam w sobie, ale widok wielkiego ciała niebieskiego takiego jak Saturn w tak bliskim sąsiedztwie byłby niesamowity.

 

Odległość między Ziemią a Księżycem wynosi 384 400 kilometrów. Tymczasem promień Saturna wynosi ponad 58 000 kilometrów - to wielokrotnie więcej od promienia Księżyca, który szacowany jest na ponad 1 700 kilometrów.

Istnieją również symulacje, w których w miejscu Słońca umieszczane są inne znane nam gwiazdy. W wielu przypadkach nie da się opracować takiej wizualizacji, ponieważ wiele gwiazd jest tak ogromnych, że z powodzeniem wypełniłyby przestrzeń między Słońcem a Ziemią. Przykładowo gdybyśmy zastąpili Słońce gwiazdą VY Canis Majoris to Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz i Saturn przestałyby istnieć.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj