US Navy pracuje nad inteligentnymi protezami

Image

Źródło: CyberLegs

Biuro Badawcze Marynarki Wojennej USA nawiązało współpracę z różnymi instytucjami i uniwersytetami, aby opracować nowy rodzaj protezy. Naukowcy chcą zbudować inteligentne kończyny zastępcze, które będą monitorować stan pacjenta i pozwolą uniknąć infekcji. W połączeniu z najnowocześniejszymi technologiami, przyszłe protezy mogą również zapewniać użytkownikowi zmysł dotyku.

 

Projekt prowadzony przez biuro badawcze amerykańskiej marynarki wojennej skupia się na opracowaniu protezy nogi wyposażonej w czujniki. Dzięki nim można będzie na bieżąco monitorować temperaturę ciała i równowagę pH oraz określać ryzyko wystąpienia infekcji. Na podstawie chodu użytkownika urządzenie będzie mogło również ocenić czy proteza jest prawidłowo umieszczona na kości udowej.

 

Powstałe przez specjalistów protezy nogi mają być także bardziej komfortowe w przeciwieństwie do stosowanych obecnie rozwiązań. Użytkownicy kończyn zastępczych będą mogli poruszać się w sposób bardziej naturalny. Zespół opracował już prototypy czujników, które zostały pomyślnie przetestowane w laboratorium, zaś pierwsze badania kliniczne mogą odbyć się już w 2018 roku.

 

Korzystając z najnowszych technologii można sprawić, aby protezy funkcjonowały niemal tak samo jak prawdziwe kończyny. W ostatnich latach naukowcy prezentowali protezy zapewniające właścicielowi zmysł dotyku oraz inteligentną skórę - powłokę, która nie tylko potrafi wyczuć temperaturę danego obiektu, ale także funkcjonuje niczym panele słoneczne i produkuje energię niezbędną dla pracy urządzenia. Zaawansowane protezy znajdą zastosowanie w medycynie oraz w robotyce.

 

Ocena: