Innowacyjne podejście do regeneracji zębów w ciągu najbliższej dekady

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nie jest tajemnicą, że zęby nie odrastają u dorosłych. Każda plomba w naszym uzębieniu jest dowodem, że uszkodzenia zębów są nieodwracalne, podkreślając konieczność utrzymywania ich w czystości i zdrowiu. Ale świat nauki nie ustaje w poszukiwaniach rozwiązania tego problemu i jest coraz bliżej do hodowli nowych zębów.

 

Eksperymenty w zakresie regeneracji zębów przeprowadzone przez zespół z Instytutu Badań Medycznych przy szpitalu Kitano w Japonii stanowią obiecujący kierunek. Mając na uwadze pacjentów dotkniętych anodoncją – rzadkim zaburzeniem, które uniemożliwia rozwój zarówno zębów mlecznych, jak i stałych – rozpoczęto intensywne badania nad lekiem, który mógłby pomóc w odtwarzaniu zębów. Chociaż początkowo koncentrują się na dzieciach cierpiących z powodu tego schorzenia, w perspektywie długoterminowej potencjalne leczenie mogłoby służyć wielu pacjentom z różnymi problemami stomatologicznymi.

 

Droga prowadząca do tego punktu była długa i fascynująca. Odkrycie genetyczne wskazujące na gen USAG-1 jako kluczowy element w procesie wzrostu zębów, zaowocowało testami mającymi na celu zablokowanie jego ekspresji. Rezultaty były zachęcające: specyficzne przeciwciało skutecznie hamowało aktywność USAG-1 u myszy i fretek, co skutkowało pobudzeniem wzrostu zębów. Ważne jest, że taki proces działał bez poważnych skutków ubocznych.

 

Przyszłość leczenia ludzi w tym kontekście polega na określeniu, czy ludzki organizm odpowiada na te same reakcje chemiczne. Fascynującą perspektywą jest możliwość stymulowania wzrostu trzeciego zestawu zębów w jamie ustnej człowieka – po zębach mlecznych i stałych. Kluczem do tego jest proces biologiczny, który już istnieje w naszym ciele, a mianowicie sygnalizacja białka morfogenetycznego kości (BMP).

 

Nie potrzebujemy tu skomplikowanych technik związanych z komórkami macierzystymi; nasz organizm może przeprowadzić tę „magię” sam. Wraz z postępami w technologii skanowania, takimi jak spektrometria mas, możliwe będzie również identyfikowanie pacjentów, którzy najbardziej skorzystają na tej terapii.

 

W świetle tych badań, wygląda na to, że niebawem możliwość odtworzenia zębów może stać się rzeczywistością, a nie tylko fantastycznym marzeniem. Takie osiągnięcie nie tylko przyniosłoby ulgę milionom ludzi na całym świecie, ale także miałoby ogromne implikacje dla dziedziny stomatologii i medycyny regeneracyjnej.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj