W USA pojawią się zestawy do zmiany karaluchów w cyborgi

Kategorie: 

Już w listopadzie każdy Amerykanin będzie mógł zakupić specjalny zestaw, który umożliwi przekształcenie karaluchów w zdalnie sterowane cyborgi. Sam pomysł jednak nie podszedł wszystkim do gustu.

 

Technologia jest własnością firmy Backyard Brains. W zestawie znajduje się plecak możliwy do zamontowania na grzbiecie karalucha oraz mikrokontroler podłączany do czułek. Zarządzanie zestawem odbywa się za pomocą technologii Bluetooth jednak owad musi najpierw osiągnąć odpowiednie rozmiary. Ruchami karalucha można zarządzać poprzez tablety lub smartphony a sama cena zestawu wynosi 99 dolarów.

 

Współzałożyciele tej firmy Greg Gage i Tim Marzullo określają projekt jako edukacyjny, który pozwoli zapoznać się z podstawami eksperymentów neurobiologicznych w domu lub w warunkach szkolnych. Zestaw może być tak na prawdę zakupiony przez uczniów nawet w wieku 10 lat. Gage i Marzullo chcą w ten sposób doprowadzić to tzw. neurorewolucji mając nadzieję iż uda się zainspirować młode pokolenie, które w przyszłości obierze sobie ten kierunek rozwoju.

 

Według krytyków, możliwość zakupu takiego zestawu będzie mieć negatywne wpływy. Allen Fox, profesor filozofii na Queen's University w Kanadzie powiedział, że projekt zachęca amatorów do działania inwazyjnego na organizmy żywe, które będą odbierane jako zwykłe maszyny czy narzędzia. Brane są również pod uwagę słowa Grega Gage'a, według których stymulacja wywołuje u karaluchów "niewielki ból", jednak owady szybko się do niego przyzwyczajają.

 

 

Źródła:

http://zmianynaziemi.pl/wideo/w-stanach-zjednoczonych-sprzedaje-sie-zestawy-konwersji-karaluchow-w-cyborgi

http://news.sciencemag.org/brain-behavior/2013/10/cyborg-cockroach-sparks-ethics-debate

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem