W ramach projektu "Loon", balony będą udostępniać internet na powierzchni Ziemi

Kategorie: 

Projekt o którym mowa należy do korporacji Google a pierwsze testy rozpoczęto w połowie zeszłego roku. Całkiem niedawno udało się w ramach testu wypuścić balon, który krążył wokół Antarktydy przez ponad 20 dni.

 

Ostatecznym celem projektu "Loon" jest wypuszczenie dużych ilości balonów, przemieszczających się około 20 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Zdalnie sterowane balony o średnicy 15 metrów zostaną wyposażone w sprzęt elektroniczny i komputer pokładowy oraz będą zasilane panelami słonecznymi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w przyszłości ludzie z całego świata będą mogli podłączyć się do internetu poprzez Wi-Fi.

 

"Wierzymy, że rzeczywiście będzie można zbudować pierścień balonów, latających wokół planety w wiatrach stratosfery, które zapewnią dostęp do internetu na jej powierzchni. To bardzo wczesny etap ale zbudowaliśmy system wykorzystujący balony (...), który udostępni internet równie szybki jak dzisiejsza sieć 3G, lub nawet szybszy." - brzmi wiadomość, umieszczona na oficjalnym blogu Google.

 

Każdy balon miałby wykonywać lot przez około 100 dni, udostępniając internet na obszarze 40 kilometrów na powierzchni naszej planety. W przypadku gdyby doszło do wyczerpania się baterii, balon rozpocznie kontrolowane zejście dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi.

 

 

Źródło: http://www.wired.co.uk/news/archive/2014-04/04/project-loon-22-days

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem