W przyszłości, drony będą pełnić funkcję dostawców

Kategorie: 

Zrobotyzowany świat w którym maszyny zastąpią ludzi przy pracy nieuchronnie się zbliża. Już teraz można zauważyć np. kasy samoobsługowe w supermarketach, które są jeszcze dalekie od doskonałości, jednak z czasem z pewnością będą coraz bardziej niezawodne.

 

Jak informuje nas firma Amazon, specjalizująca się w handlu internetowym, już w niedalekiej przyszłości wprowadzone zostaną specjalne bezzałogowe maszyny, które w ciągu 30 minut od złożenia zamówienia dostarczą towar pod dom klienta. Przynajmniej obecny plan zakłada wykorzystanie dronów Octocopters, przedstawionych na powyższym filmie, które mogą przenosić paczki o maksymalnej wadze 2.3 kilograma.

 

Zanim jednak do tego dojdzie, amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa musi zatwierdzić wykorzystanie bezzałogowców do celów cywilnych. Przestrzeń powietrzna dla dronów o charakterze cywilnym zostanie otwarta w USA w 2015 roku, natomiast w Europie dojdzie do tego w 2016 roku. Jak szacuje firma Amazon, jej futurystyczny serwis "Prime Air" zostanie wprowadzony w ciągu 5 lat.

 

Pomysł prawdopodobnie zostanie wykorzystany w wielu innych firmach dostawczych. Przykładowo amerykańska sieć pizzerii Domino's przetestowała w Wielkiej Brytanii w połowie tego roku podobną metodę, korzystając z drona DomiCopter. Tak więc w niedalekiej przyszłości pizzerie również mogą posługiwać się bezzałogowcami dla roznoszenia swoich produktów.

Według dr. Darrena Ansella, eksperta ds. bezzałogowych maszyn latających, drony nie mają świadomości swojego otoczenia aby unikać ludzi. Trzeba również rozpatrzyć kwestie ochrony dóbr podczas dostarczania. Bezzałogowce będą samodzielnie dostarczać towary i mogą zostać skradzione. Technika jednak wciąż idzie do przodu i z pewnością zostaną wprowadzone odpowiednie rozwiązania a do 2020 roku nikogo już nie będą dziwiły małe, latające maszyny nad naszymi głowami.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem