W Japonii opracowano nową baterię kwantową, przypominającą kartkę papieru

Kategorie: 

Wykorzystując technologię kwantową, japońscy uczeni stworzyli niezwykle cienką baterię wielokrotnego użycia, sklasyfikowaną jako ogniwo fizyczne. Budowa tej prototypowej technologii opiera się na zupełnie nowej zasadzie.

 

Bateria opracowana we współpracy przez Micronics Japan Co. Ltd (MJC) i firmę Guala Technology posiada rozmiary 100x100 milimetrów oraz grubość, wynoszącą jedynie 11 mikrometrów (μm). Jak zaprezentowano na powyższym nagraniu, ogniwo fizyczne, po jednominutowym ładowaniu dwoma bateriami AA, potrafi zasilać mały wentylator przez prawie minutę czasu.

 

Prędkość obrotowa wentylatora praktycznie nie zmienia się, ponieważ w przeciwieństwie do kondensatorów elektrycznych dwuwarstwowych, napięcie ogniwa nie zmniejsza się proporcjonalnie do jego rozładowywania.

 

Jak informują twórcy, bateria tego typu może mieć napięcie 1.5 V, gęstość energetyczną 500 Wh/L, gęstość wyjściową 8000 W/L, cykl życia wynoszący 100 tysięcy cykli (liczba ładowania/rozładowywania, która obniża pojemność ogniwa o ponad 10% od początkowej pojemności) oraz zakres pracy w temperaturze od -25 do 85 stopni Celsjusza.

 

Na powyższej demonstracji, użyto 11-mikrometrowej folii ze stali nierdzewnej jako podłoża i stworzono warstwę baterii z jednej strony. Twórcy chcą uzyskać wyżej wymienione specyfikacje baterii korzystając z folii aluminiowej, która jest cieńsza i ma mniejszy ciężar właściwy, jako podłoże i utworzyć warstwy baterii po obu stronach.

 

Warstwa ładująca ogniwa składa się z półprzewodników typu n, takich jak dwutlenek tytanu, tlenek cyny i tlenek cynku, pokryte folią izolującą. Nowe poziomy energetyczne tworzą się poprzez zastosowanie w procesie produkcyjnym światła nadfioletowego do warstwy ładującej. Elektrony gromadzą się i uwalniają odpowiednio podczas ładowania i rozładowywania baterii. Dzięki temu, bateria ta może być używana wielokrotnie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem