Urządzenie "Aireal" symuluje dotyk w ekranach dotykowych

Kategorie: 

Ludzkość technologicznie wciąż posuwa się naprzód. Obecne telefony komórkowe posiadają ekrany dotykowe, w niektórych nadal znajdują się tradycyjne klawiatury, jednak to się najprawdopodobniej zmieni i wszystkie ekrany będą obsługiwane już tylko dotykiem.

 

Naukowcy z Disney Research opracowali urządzenie "Aireal", dzięki któremu wszelkie interakcje np. z telewizorem jak zaprezentowano na powyższym filmie, odbywają się na odległość, jednak wynalazek zapewnia użytkownikowi uczucie dotyku, wystrzeliwując małe kręgi powietrza w kierunku rąk. "Aireal" symuluje dotyk, ruch oraz zderzenia z obiektami.

 

Ivan Poupyrev z Disney's Interaction Group uważa, że w przyszłości wszystkie ekrany w telefonach, telewizorach czy komputerach będą dotykowe a ich obsługa będzie możliwa z pewnej odległości. Powyższy wynalazek daje bardzo podobne możliwości co projekt "UltraHaptics", prowadzony przez grupę studentów z Uniwersytetu w Bristol. Jednak w tym przypadku ekrany dotykowe wykorzystują głośniki ultradźwiękowe, które generują wiązki fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości.

 

Disney Research pracuje również nad ekranami dotykowymi 3D, które pozwalają odczuć kształty i kontury wybranych figur za pomocą dotyku. Technologia ta działa w trakcie przeglądania zdjęć, obrazów rejestrowanych w czasie rzeczywistym oraz filmów. Przesuwając palcem po takim ekranie odczuwamy zmiany siły tarcia między palcem a powierzchnią ekranu.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem