Roboty pojawiają się wszędzie, nawet w przestrzeni kosmicznej

Kategorie: 

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, roboty powoli zaczynają pojawiać się na takich stanowiskach, gdzie zazwyczaj znajdował się człowiek. Jednak robot Kirobo, jako pierwsza, niewielka humanoidalna maszyna, pojawiła się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i niedawno przeprowadziła tam pierwszą konwersację.

 

Kirobo został tam wysłany dla "przetestowania relacji między ludźmi a maszynami". Ten kilogramowy robot posiada autonomiczną zdolność prowadzenia konwersacji - zamiast wybierania zaprogramowanych wcześniej odpowiedzi które będą pasować do zadanych pytań, humanoid przetwarza pytania i samodzielnie konstruuje odpowiedzi, korzystając z zaprogramowanego słownika. Rozmowa wraz z japońskim astronautą Koichi Wakatą została przedstawiona na powyższym filmie.

 

Robot wysłany na stację ISS nie ma do wykonania jakiejś poważnej misji i prawdopodobnie jest to eksperyment, który pozwoli jeszcze bardziej ulepszyć tego typu maszyny i wyłapać ewentualne błędy. Jego powrót na Ziemię jest planowany na grudzień 2014 rok. Przez ten czas będzie przebywał w przestrzeni kosmicznej z japońskim astronautą, prowadził z nim rozmowy i uczył się nowych słów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem