Promieniowanie ultrafioletowe wytwarza ogromne ilości witaminy D w grzybach

Kategorie: 

Najlepszym sposobem nabycia kluczowej dla naszego zdrowia witaminy D jest oczywiście rozłożenie się na kocu i opalanie się. Naukowcy odkryli jednak, że ewentualny jej niedobór można łatwo nadrobić spożywając grzyby, które dzięki odpowiedniemu promieniowaniu ultrafioletowemu posiadają duże ilości tej witaminy.

 

Badacze z Pennsylvania State University użyli szybkich impulsów promieniowania ultrafioletowego na powierzchni grzyba, które uruchomiły proces chemiczny w jego wnętrzu i przekształciły związek podobny do cholesterolu w witaminę D. Michael Kalaras był zaskoczony prędkością, z jaką wytwarzała się ta witamina. Jego zdaniem, grzyb który w ogóle nie zawiera tej witaminy może zostać powyższą metodą "przekształcony" w mniej niż jedną sekundę tak, aby posiadał w sobie dość witaminy D dla zapewnienia 100%-owego dziennego zapotrzebowania dla człowieka.

 

Okazuje się również, że grzyby są obecnie poddawane tej metodzie w wielu obiektach na taśmie produkcyjnej. Naukowiec stwierdził jednak, że nie wywołuje to żadnych negatywnych skutków. Nadmiar witaminy D, zarówno jak i jej niedobór, może być szkodliwy dla ludzkiego organizmu ale według Kalarasa - przedawkowanie jest mało prawdopodobne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem