Powstał pierwszy biorobot, wykonany w całości z protez

Kategorie: 

Nauka obecnie jest zafascynowana stworzeniem pierwszego biorobota, któremu nadano imię "Frank". Maszyna potrafi wykonywać proste zadania, tzn. chodzić, rozmawiać, rozpoznawać mowę a umieszczone w nim rozmaite czujniki i procesory pozwalają mu nawet "widzieć". Robot znajduje się obecnie w National Air and Space Museum w Instytucie Smithsona w Waszyngtonie.

Biorobot "Frank" jest w całości wykonany z 28 protez. Posiada nerki, płuca, trzustkę, śledzionę, układ krążenia a w jego sztucznym sercu pompowana jest krew. Robot nie posiada jedynie mózgu, ponieważ zrobienie go jest obecnie niemożliwe do wykonania. Wszystkie części zostały wykonane przez naukowców z Uniwersytetu w Zurychu a poskładaniem go w całość zajęła się brytyjska firma Shadow Robot Corporation, zajmująca się robotyką.

Co do samych szczegółów tego biorobota, jego wzrost wynosi 1.83 metra oraz waży 77 kilogramów. Naukowcy wycenili go na milion dolarów. Robotem można sterować za pomocą komputera a dzięki Bluetooth można operować jego kończynami. Jego sztuczna inteligencja została ograniczona do posługiwania się programem komputerowym chatbot. "Frank" nie posiada jednak takich narządów jak wątroba, żołądek czy jelita, ponieważ wciąż są zbyt trudne do stworzenia w laboratorium.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem