Powstał pierwszy autonomiczy robot, przypominający motyla

Kategorie: 

Naukowcy z Delfly University of Technology opracowali bardzo mały, autonomiczny aparat latający, który trzepie skrzydłami niczym motyl. Robot ten ma zdolność poruszania się zupełnie niezależnie od pilotów i w całkowicie nieznanych warunkach.

 

Rozpiętość skrzydeł urządzenia wynosi 28 cm. i waży ono zaledwie 20 gramów. Na pokładzie DelFly Explorer umieszczono system 4G, składający się z dwóch kamer i procesora. Urządzenie zawiera jednogramowego autopilota. Zamontowano tam także barometr, akcelerometr i żyroskop. Robota napędza silnik UAV i baterie (których dane oczywiście nie są jeszcze dostępne). Urządzenie może pracować w powietrzu dziewięć minut.

 

DelFly Explorer to pierwszy na świecie autonomiczny "robot motyl”. W arsenale manewrów aparat ma możliwość nie tylko samouruchamiania i lądowania, ale także śledzenia rywala i unikania zarówno statycznych, jak i dynamicznych przeszkód (choć te ostatnie ponoć nie zawsze z pełnym sukcesem).

 

W obecnej formie Explorer może działać na zewnątrz przy bezwietrznej pogodzie oraz wewnątrz z powodzeniem omijając obiekty o różnych rozmiarach i kształtach. Holendrzy pracują nad ulepszeniem urządzenia, ponieważ zawiera ono jeszcze trochę mankamentów.

 

Typowe zastosowania DelFly Explorer pozostaje bez zmian tj. szpiegostwo i nadzór, choć jeden z członków zespołu wspierającego uważa, że w obecnej chwili takie urządzenie może być łatwo wykorzystane do zadań na przykład przy wielkich imprezach tj. koncerty, transmisje z lotu ptaka lub jako element dekoracyjny. DelFly Explorer jest już czwartym wynalazkiem Holendrów. Zespół badaczy pracuje od 2005 roku. W 2008 roku model DelFly Micro został uznany za najmniejszy samolot mikro, wyposażony w kamery wideo.

 

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wideo/delfly-explorer-pierwszy-swiecie-autonomiczny-robot-golab

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem