Niemieccy naukowcy rozwijają mechanicznych barmanów

Kategorie: 

Jak wspominaliśmy już wcześniej, roboty stają się coraz lepsze a z czasem mogą poważnie zagrozić ludziom. Maszyny powoli zaczynają konkurować na rynku pracy a pewnego dnia może dojść do sytuacji, w której nikt nie będzie chciał zatrudnić człowieka.

 

Na powyższym filmie (rok 2012) przedstawiono jak funkcjonuje robot James (Join Action for Multimodal Embodies Social Systems), który ma w przyszłości zastąpić barmanów. Zaprezentowane możliwości takie jak przyjmowanie zamówień, rozmowa z klientami czy sama reakcja na osoby pojawiające się w pobliżu nie były jeszcze co prawda na wysokim poziomie. Jednak rozwój technologiczny wciąż postępuje.

 

Profesor Jan de Ruiter współpracował z Uniwersytetem w Bielefeldzie aby zwiększyć możliwości robotów, które będą potrafiły rozpoznawać między innymi język ciała swoich klientów. Naukowcy najpierw przestudiowali zachowania ludzi w barach oraz w jaki sposób dokonują oni zamówień. Okazało się, że najprostszą metodą jest po prostu podejście do baru oraz spoglądanie na barmana.

 

James jest obecnie nieco bardziej rozwinięty. Kamery potrafią rozpoznawać wyraz twarzy klientów, którzy dokonują zamówienia. Ponadto, robot został tak zaprogramowany aby potrafił "zrozumieć" kiedy klient jest gotowy składać zamówienie oraz obsługiwać go do samego końca, ignorując przy tym osoby, które mogą zakłócić ten proces. Maszyna ta wciąż jednak nie może równać się z ludźmi, ponieważ jedyne co potrafi to podawanie butelek z napojami. Zawodowi barmani nie muszą więc obawiać się konkurencji.

 

Powód dla którego roboty są rozwijane do takich celów jest oczywisty. Maszyna jest przede wszystkim tanią siłą roboczą. Nie choruje, może pracować nawet całodobowo, nie domaga się wypłaty i nie myśli, choć rozwój sztucznej inteligencji może to kiedyś zmienić. Podobnych cech oczekuje się zresztą od dzisiejszych ludzi, którzy mają pracować i zachowywać się dosłownie jak typowi robotnicy.

 

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/technology/1112953504/how-to-order-a-drink-from-a-robot-bartender-092013/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem