Naukowcy stworzyli robota do zabijania meduz

Kategorie: 

Rozmnażające się w morzach oraz oceanach meduzy stanowią problem dla wielu kompielisk. Dlatego Koreański Instytut Nauki i Technologii postanowił stworzyć robota, który pomoże zabić nadmiar tych parzydełkowców.

 

Południowokoreańscy uczeni przetestowali podwodnego robota JEROS (Jellyfish Elimination Robotic Swarm), który potrafi poruszać się pod wodą w trzech wymiarach i jest bardzo zwrotny. Urządzenie jest w stanie automatycznie określić trasę, po której się porusza w poszukiwaniu meduz. Jest również w stanie pracować w roju wymieniając informacje z innymi JEROSami, które znajdą się w jego okolicy. Po przechwyceniu meduzy jest ona dosłownie mielona na kawałki - tak jak przedstawiono to na powyższym filmie.

 

Testy robota zakończyły się w zatoce znajdującej się w okolicy miasta Masan. Badania wykazały, że grupa składająca się z trzech robotów pracuje z szybkością 7,2 kilometra na godzinę i jest w stanie w tym czasie zabić 900 meduz. Uczeni zaplanowali kolejne testy, które mają się skupić na poprawieniu wydajności urządzenia. Jak się okazuje, roboty JEROS mogą być również używane w innych celach niż eksterminacja meduz. Proponuje się, aby stosować je do morskich patroli lub w celu zapobiegania wyciekom ropy a nawet w tak prozaicznych czynnościach jak zbieranie morskich śmieci.

 

 

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/stworzono-specjalnego-robota-zabijania-meduz

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem