Naukowcy chcą wykorzystać drukarki 3D do stworzenia ludzkiej wątroby

Kategorie: 

Niejednokrotnie informowaliśmy na portalu jak wiele możliwości daje technologia trójwymiarowego druku. Dzięki drukarkom 3D można stworzyć rzeczy codziennego użytku, broń lub protezy a naukowcy chcą teraz drukować nawet ludzkie narządy.

 

W tym roku pojawiały się nawet plany drukowania żywności, która miałaby powstawać ze specjalnych proszków, olejów oraz wody. NASA, która finansowała badania w tym kierunku uważa, że jest to świetny pomysł dla zapewnienia pożywienia astronautom, przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), ale również dla wielu innych ludzi na Ziemi. Na dzień dzisiejszy trudno jest stwierdzić kiedy drukarki 3D będą wykorzystywane w tym kierunku ale z pewnością nie jest to odległa przyszłość.

Wracając jednak do tematu, amerykańscy naukowcy ogłosili już jakiś czas temu śmiały plan wydrukowania w pełni funkcjonalnej ludzkiej wątroby poprzez pobranie żywych komórek jako materiału wyjściowego dla stworzenia sztucznych warstw tkanki. Wiadomość ta została ogłoszona przez przedstawicieli firmy biotechnologicznej Organovo. Według uczonych, narząd zostanie stworzony pod koniec 2014 roku.

 

Firma informuje, że inżynierowie firmy dochodzą już do finalizacji projektu i rozwiązania ostatniego problemu, który spowalnia cały ambitny projekt. Specjaliści Organovo znaleźli odpowiedź na pytanie, w jaki sposób stworzyć dobrze funkcjonujące naczynia siatki i kapilary. Bioinżynierowie deklarują, że z pewnością są w stanie wyprodukować w pełni sprawnie działającą sztuczną wątrobę.

 

Amerykanie informują jednocześnie, że sztuczna wątroba nie będzie nadawać się do przeszczepów. Ta wydrukowana w 2014 roku posłuży do badań pod kątem wpływu leków i rozwoju sposobu leczenia różnych poważnych chorób, w tym raka. W Kalifornii badania tego typu prowadzi się od wielu lat i obecnie są one bardzo zaawansowane.

 

W 2011 roku naukowcy Organovo zaprezentowali próbki tkanki wątroby bez naczyń krwionośnych, które również drukowano przy użyciu sprzętu 3D. Wyprodukowane zespoły komórek żyją około 40 dni. W tym czasie poddawane są próbom działania toksyn i leków.

 

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wideo/w-2014-roku-amerykanie-wydrukuja-ludzka-watrobe-drukarkach-3d

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika Anonim

Drukujcie sobie kurwa co

Drukujcie sobie kur!# co chcecie... Wstawcie sobie zamki błyskawiczne i wymieniajcie wnętrzności tylko wyłączcie to elektromagnetyczne gówno na niskich częstotliwościach i żadnego psychotronicznego molestowania. Dziękuję

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem