NASA opracowuje futurystycznego robota, który może zastąpić łaziki

Kategorie: 

Choć na pierwszy rzut oka robot "Super Ball Bot" może bardziej przypominać chaotycznie poskładany namiot, to właśnie on może zrewolucjonizować przyszłe maszyny przeznaczone do eksploracji innych światów. Jego nietypowa konstrukcja powoduje iż może zostać zrzucony na obcą planetę lub księżyc bez spadochronu.

 

Projekt realizowany przez ośrodek należący do NASA Ames Research Center zakłada skonstruowanie sztywnych i elastycznych części, które w całości tworzą lekkiego, amortyzującego robota. Technologia ta może zostać w przyszłości wykorzystana do eksploracji Tytana, jednego z księżyców Saturna. Specjalne wykonanie pozwoli zrzucić go na jego powierzchnię z wysokości 100 kilometrów, przy czym nie będzie potrzebował spadochronu.

 

Super Ball Bot będzie w stanie wytrzymać ten upadek, tak jak każdy inny w porównaniu do łazików, oraz będzie poruszał się po księżycu. Dodatkowymi zaletami jest jego mała masa oraz niski koszt. Mimo tego główną wadą tej futurystycznej maszyny jest to, że w odróżnieniu od łazików takich jak Curiosity, nie może on być sterowany z Ziemi ze względu na nieliniowo połączone ze sobą części, które wpływają na siebie w nieprzewidywalny sposób. Dlatego też uczeni chcą aby robot działał automatycznie, wyznaczając mu jedynie cele do wykonania.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem