Mątwy mogą być inspiracją dla opracowania zaawansowanego kamuflażu

Kategorie: 

Uczeni z Harvard University i Marine Biological Laboratory w Massachusetts badali chemiczne, biologiczne i optyczne mechanizmy, które pozwalają mątwie ukrywać się przed drapieżnikami. Zrozumienie w jaki sposób stworzenia te potrafią się kamuflować pozwoli na opracowanie zaawansowanych technologii wojskowych, które umożliwią żołnierzowi prowadzenie działań w ukryciu.

 

Skóra mątw zawiera specjalne komórki pigmentowe, zwane chromatoforami, które pozwalają tym stworzeniom zmieniać kolor idealnie dostosowując się do otoczenia. Ich możliwości zaprezentowane zostały na powyższym nagraniu. Uczeni odkryli, że skóra mątw składa się z trzech elementów optycznych, pozwalających na wchłanianie lub odbijanie kolorów. Pierwszym z nich jest leukofor, który równomiernie odbija światło w całym spektrum widzenia. Drugim jest iridofor, składający się z wielu cienkich warstw, trzecim natomiast chromatofor.

 

Dotychczas uważano, że chromatofory są organami pigmentacyjnymi, które działają po prostu jako filtry barwnikowe, jednak naukowcy w najnowszym badaniu odkryli iż zawierają one luminesencyjne nanostruktury białkowe, które pozwalają mątwie dokonywać szybkich i skomplikowanych zmian w pigmentacji skóry.

 

Gdy mątwa zmienia swój kolor by dostosować się do otoczenia, każdy chromatofor rozszerza się zwiększając swoją powierzchnię nawet o 500%. Znajdujące się wewnątrz granulki pigmentowe pochłaniają, odbijają lub nawet emitują światło. Skóra mątwy jest unikalna ze względu na dynamiczne odwzorowywanie oraz szybkość zachodzących zmian.

 

Naukowcy uważają, że mechanizmy te mogą zostać wykorzystane dla opracowania własnego kamuflażu. Jak stwierdził współautor badania Kevin Kit Parker, "W całej historii, ludzie marzyli o 'niewidzialnym kombinezonie'. Natura rozwiązała ten problem a teraz czas abyśmy my również tego dokonali, dzięki czemu, tak jak mątwy, będziemy mogli unikać naszych drapieżników". Śmiało można jednak stwierdzić, że opracowany w ten sposób zaawansowany kamuflaż znajdzie swoje zastosowanie w wojsku, a jesli takowy już istnieje, to dowiemy się o nim lata później.

 

 

Źródło: http://www.livescience.com/42971-cuttlefish-military-camouflage.html

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem