Japończycy opracowali własne zrobotyzowane karaluchy do pracy w Fukushimie

Kategorie: 

Jak informowaliśmy w zeszłym roku, w Stanach Zjednoczonych pojawiły się w sklepach zestawy, które pozwalają zamienić karaluchy w cyborgi tak aby można było nimi zdalnie sterować. Teraz japońscy uczeni stworzyli własne "cyborgi" do pracy w różnych warunkach, między innymi w radiacyjnych.

 

Wynalazek opracowany przez uczonych z Uniwersytetu Rolnictwa w Tokio i Wydziału Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie w Osaka różni się od tego, jaki opracowali Amerykanie. W tym przypadku zbudowano ogniwa paliwowe, które umieszcza się na plecach karalucha i które są przez nie zasilane. Japońscy naukowcy wykorzystali karaluchy madagaskarskie ze względu na ich wielki rozmiar.

 

Ogniwa paliwowe zawierają płyn i elektrody a zamontowane do pleców tego owada łączą się z jego płynami poprzez dwie maleńkie rurki. Jedna z nich pobiera płyny do ogniwa paliwowego, druga natomiast je zwraca. Energia elektryczna jest wytwarzana dzięki reakcji utleniania, która wykorzystuje trehalozę, czyli główny cukier hemolimfy u owadów. Wewnątrz ogniwa, enzymy rozkładają trehalozę na glukozę, która jest następnie utleniania.

 

Aby się upewnić, czy zasilanie w ten sposób baterii jest możliwe, karaluchy były karmione dietą bogatą w trehalozę a system generuje około 50 mikrowatów. Owady te mogą być kontrolowane dzięki elektrycznej stymulacji mózgu i neuronów. Japońscy uczeni chcą wykorzystać te stworzenia przede wszystkim do monitoringu środowiska oraz do pracy w środowisku radiacyjnym, a więc chodzi o zniszczoną przez potężne tsunami elektrownię jądrową Fukushima.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem