Życie pojawiło się na Ziemi znacznie wcześniej niż sądzono

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Geolodzy z USA i z RPA po przeprowadzonych badaniach doszli do wniosku, że życie jednokomórkowe pojawiło się na Ziemi około 3,2 miliarda lat temu. Odkrycie umożliwiło badanie skał z Afryki i Australii.

 

W badanie zaangażowani byli naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie, którzy poddali wnikliwej analizie 52 próbki skał pobranych w północnej Australii i południowej Afryce. Oszacowano, że wiek tych skał to około 2,7 do 3,2 miliarda lat. Przełomowe jest to, że uzyskano dowody, że istniały wtedy organizmy jednokomórkowe zużywające atmosferyczny azot.

 

Poprzednio sądzono, że pierwsze jednokomórkowe organizmy pojawiły się na Ziemi 2 mld lat temu. Teraz okazuje się, że życie jest na naszej planecie przynajmniej miliard lat dłużej. Ślady bakterii odkryto dzięki detekcji w skałach specjalnego enzymu zawierającego molibden, który jest częstym utrwalaczem azotu.

 

Ślady wskazują na to, że prymitywne organizmy żywe funkcjonowały na skałach w pobliżu wody. Według naukowców ich praca może doprowadzić do rewizji teorii ewolucji życia na Ziemi. Wyniki badań powyższych badań opublikowano na łamach czasopisma Nature. 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj