Znaleziono prądy, które przyspieszają topnienie lodu w Arktyce

Kategorie: 

Źródło: NASA

Rosyjscy naukowcy odkryli nowe prądy w rowie św. Anny, przez który przechodzi część ciepłych wód od Północnego Atlantyku do Arktyki. Prądy te mogą przyspieszyć topnienie lodu morskiego latem, a także spowolnić jego powstawanie zimą. Nowe odkrycie umożliwi dokładniejsze przewidywanie konsekwencji zmian klimatycznych w Arktyce. 

 

Autorzy badania byli w stanie pokazać nieznany wcześniej ciepły prąd powierzchniowy, który biegnie od północnego krańca Nowej Ziemi na północ wzdłuż wschodniego zbocza rowu. Prowadzi to do wcześniejszego topnienia lodu i późniejszego ich powstawania na tym obszarze.

 

Ponadto badacze znaleźli stacjonarny wir cyklonowy na średnich głębokościach w północnej części koryta. Zatrzymuje znaczną część wód Atlantyku i osłabia przepływ ciepła dalej do Arktyki Wschodniej i Środkowej.

 

Autorzy pracy zauważyli, że w ostatnich dziesięcioleciach w Arktyce odnotowano zmniejszenie pokrywy lodowej. Wpływa to znacząco na wszystkie ekosystemy, a także działalność gospodarczą człowieka w regionie, w szczególności górnictwo i rozwój Północnej Drogi Morskiej.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj