Zmierzono masę elektronów z rekordową dokładnością

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Dotychczas najprecyzyjniejszy pomiar został dokonany w 2006 roku przez Komitet Danych Nauki i Technologii. Informacja o najnowszym pomiarze pojawiła się kilka dni temu i dokonali go naukowcy z Instytutu Fizyki Nuklearnej w Heidelberg.

 

Pomiar elektronów został dokonany przez zespół naukowców, któremu przewodził Sven Sturm. W tym celu wykorzystano urządzenie, zwane pułapką Penninga, które przechowuje naładowane cząstki w kombinacji pól magnetycznych i elektrycznych. Uczeni mierzyli pojedyńczy elektron, związany z jądrem węgla, którego masa była już znana.

 

Według najnowszych kalkulacji, elektron ma masę 0.000548579909067 j.m.a. Szacunek ten posiada 13-krotną dokładność, w porównaniu do poprzednich prób określenia masy elektronu.

 

Osiągnięcie to może zostać wykorzystane w przyszłości przez naukowców, którzy badają teorię fizyki cząstek podstawowych, znaną jako Model Standardowy. Jednak jak twierdzi Edmund Myers, fizyk z Florida State University, najpierw należy zmierzyć z większą precyzją inne fundamentalne stałe.

 

 

Źródło: http://www.livescience.com/43494-electron-mass-precisely-determined.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj