Ziemia pulsuje co 26 sekundy a naukowcy nie potrafią tego wyjaśnić

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

We wczesnych latach sześćdziesiątych geolog o imieniu Jack Oliver po raz pierwszy udokumentował niezwykłe pulsowanie Ziemi. Do dzisiaj nikt nie wie dlaczego Ziemia pulsuje co 26 sekund, a naukowcy nie potrafią tego wyjaśnić pomimo 60 lat badań. 

 

Gdy Jack Oliver zidentyfikować tą niezwykłą anomalię, pracował w Obserwatorium Geologicznym Lamont-Doherty na Uniwersytecie Columbia. Wykrył on dziwny szum naszej planety mimo, że nie miał do dyspozycji nowoczesnych stacji sejsmicznych. Od tego czasu naukowcy ustalili tylko, że ów puls wydobywa się z części Zatoki Gwinejskiej zwanej Zatoką Bonny. Do dzisiaj tętno Ziemi jest tajemnicą. Pomimo wielu hipotez, żadna nie była w stanie wyjaśnić tego „oddychania Ziemi”.

 

Niektórzy badacze uważają, że puls ma swoją prozaiczną przyczynę. Pod oceanami świata, szelf kontynentalny działa jak gigantyczna przerwa falowa. Jest to granica od najdalszej krawędzi północnoamerykańskiej masy kontynentalnej, gdzie najwyższa część płyty ostatecznie spada w głęboką równinę w głębinach. Naukowcy wysnuli teorię, że gdy fale uderzają w to konkretne miejsce na szelfie kontynentalnym w Zatoce Gwinejskiej, wytwarzany jest ten regularny puls.

 

Nie jest wykluczone, że ten kształt szelfu kontynentalnego w tym miejscu tworzyłby odpowiedni harmoniczny huk, który tak regularnie wstrząsa Ziemią. Jeśli to prawda, prawdopodobnie mamy szczęście, że takie miejsce jest tylko jedno. Ale inni badacze uważają, że przyczyną może być wulkan, który również znajduje się bardzo blisko tego krytycznego miejsca. Punkt początkowy impulsu znajduje się podejrzanie blisko wulkanu na wyspie São Tomé w Zatoce Bonny. 

 

Istnieje podobne zjawisko zwane mikrosejsmizmem wulkanicznym, które jest już dobrze udokumentowane w Japonii. Każdego dnia pojawia się mnóstwo nowych badań naukowych, ale tajemniczy puls Ziemi dobitnie przypomina, że ​​wiele pozostaje jeszcze do odkrycia. Naukowcy badają to zjawisko i debatowali nad jego pochodzeniem, ale po prostu dotychczas nie osiągnęli konsensusu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

są jeszcze "pulsy" termiczne

są jeszcze "pulsy" termiczne Ziemi - zwane cyklami (nierówne czasowo). Najbardziej znany jest ENSO, W Polsce, występują też cykle (średnio) 8-letnie i 100-letnie. Istnieje też podejrzenie cyklu - powyżej 1000 lat

Portret użytkownika r.abin

Na możliwość istnienia pól

Na możliwość istnienia pól rezonansowych na powierzchni Ziemi zwrócił uwagę fizyk niemiecki W. O. Schumann (1952). Znaczy to, że Ziemia - ma wiele "pulsów". Zrzucenie lądownika Apollo (na powierzchnię Księżyca) - wyzwoliło bardzo silny rezonans skorupy (aperiodyczny) Naukowcom życzę sukcesu

Skomentuj