Zdaniem naukowców, schłodzenie obiektów do zera absolutnego jest teoretycznie możliwe

Kategorie: 

Źródło: John Teufel/NIST

Naukowcy z Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) w Gaithersburg ze stanu Maryland dokonali ważnego przełomu. W ramach eksperymentu, udało im się schłodzić obiekt mechaniczny do temperatury poniżej limitu kwantowego. Ich zdaniem, wykorzystana przez nich technika może pozwolić na schłodzenie obiektów nawet do zera absolutnego.

 

Badacze z NIST skorzystali z nowej metody, która otrzymała nazwę: "ściskanie światła". To dzięki niej udało się przekroczyć wspomniany wcześniej tzw. limit kwantowy, czego dotychczas nie udało się osiągnąć przy pomocy laserów.

"Światło w stanie ściśniętym jest bardziej zorganizowane w jednym kierunku w porównaniu z drugim. Jest ono często używane w kwantowej kryptografii, a teraz po raz pierwszy wykorzystano je podczas chłodzenia obiektów. Takie światło charakteryzuje się mniejszymi zakłóceniami kwantowymi. Zakłócenia takie podgrzewają obiekty i wyznaczają granicę, poniżej której nie można ich schłodzić." - podaje portal Kopalniawiedzy.pl.

Jak się właśnie okazuje, limit ten jednak można przekroczyć. Nowa technika pozwoliła schłodzić miniaturowy aluminiowy bęben do 360 mikrokelwinów. Taka temperatura nie występuje nigdzie we Wszechświecie - tak przynajmniej wynika z obecnego stanu wiedzy.

 

Wyniki badań zaskoczyły naukowców, lecz to jeszcze nie koniec. Ich zdaniem, schłodzenie obiektu do zera bezwzględnego jest możliwe - przynajmniej teoretycznie. Należałoby więc to sprawdzić podczas przyszłych eksperymentów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj