Zdaniem naukowców ostatnie dziewięć lat było najcieplejszymi w historii

Image

Źródło: pixabay.com

Zdaniem naukowców ostatnie dziewięć lat na Ziemi stało się najcieplejszymi od ponad 140 lat obserwacji meteorologicznych. Do takiego wniosku doszli specjaliści z amerykańskiej National Aeronautics and Space Administration (NASA) oraz amerykańskiej National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

 

Dokumenty odnotowują, że w ubiegłym roku zjawisko klimatyczne La Niña miało maksymalny wpływ na wzrost temperatury. Jest to znaczące, twierdzą naukowcy, ponieważ La Niña zazwyczaj ma wpływ na ochłodzenie temperatur na całym świecie. Jak zauważyła NASA, rok 2022 był piątym najcieplejszym rokiem w historii.

 

W modelu zmian klimatu – w trendach długoterminowych – obserwuje się ogólne ocieplenie prawie wszędzie, z wyjątkiem być może najgłębszych południowych oceanów wokół Antarktydy. Eksperci przewidują, że rok 2023 będzie cieplejszy niż 2022, co nie wymaga zbyt dużo przenikliwości, bo wspomniana La Nina zostanie zastąpiona przez El Nino.

 

Według NOAA średnia globalna temperatura w 2022 roku wyniosła 14,76 stopni Celsjusza. Zdaniem naukowców emisja dwutlenku węgla podniosła średnią temperaturę planety w ubiegłym roku o 1,1 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. Jak ostrzegają naukowcy, wzrost o 1,5 stopnia Celsjusza doprowadzi do niezwykle poważnych konsekwencji. Według NOAA i NASA przez wszystkie ostatnie 8 lat było o ponad 1 stopień Celsjusza cieplej niż przed rewolucją przemysłową.

 

Dokumenty NOAA odnotowują też, że w 2022 roku temperatura oceanów na świecie osiągnęła rekordowy poziom, bijąc poprzedni rekord ustanowiony w 2021 roku. Jednocześnie ostatnie cztery lata były najcieplejszymi w historii obserwacji oceanów planety. Ponadto naukowcy odkryli, że zasięg lodu morskiego Antarktydy w 2022 r. był najniższy od 1987 r., zagrażając florze i faunie regionu. Naukowcy namawiali kraje na całym świecie do skorzystania z wypracowanych metod walki ze zmianami klimatycznymi, które pomogą uniknąć katastrofalnych skutków.

Ocena: