Zdaniem ekspertów, sztuczna inteligencja zarządzałaby światem lepiej od ludzi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sztuczna inteligencja rozwija się w bardzo szybkim tempie. W związku z tym, pojawiają się obawy, że pewnego dnia, zaawansowana sztuczna inteligencja zbuntuje się przeciwko ludzkości, lub stworzy własną cywilizację, która będzie z nami konkurowała. Co ciekawe, niektórzy eksperci zastanawiają się, czy to właśnie sztuczna inteligencja nie jest kluczem dla naszego przetrwania.

 

25 sierpnia, na konferencji The Joint Multi-Conference on Human-Level Artificial Intelligence, którą zorganizowała firma GoodAI w Pradze, Tomáš Mikolov z Facebook Artificial Intelligence Research (FAIR) zwrócił uwagę, że obawy przed sztuczną inteligencją mogą być nieuzasadnione. Naukowiec stwierdził, że gatunek ludzki podejmuje często fatalne decyzje, które bardzo źle wpływają na przyszłość naszą oraz naszej planety.

 

Ekspert ds. sztucznej inteligencji wskazał na niszczenie lasów deszczowych i innych ekosystemów celem pozyskania surowców naturalnych. W ten sposób, świadomie lub nie, ludzkość przyczynia się do powolnej i być może nieodwracalnej degradacji Ziemi. Na tym przykładzie widać krótkowzroczność naszego gatunku.

 

Zdaniem Tomáša Mikolova, sztuczna inteligencja mogłaby wręcz uratować nas przed potencjalną katastrofą. Naukowiec stwierdził, że ludzie nie potrafią nawet przewidzieć, co stanie się za 20-30 lat. Dlatego można byłoby opracować algorytm, który dokładnie pokazałby konsekwencje podejmowanych przez ludzkość decyzji.

 

Oczywiście sztuczna inteligencja mogłaby nam pomóc również w wielu innych dziedzinach. Jednak inni uczestnicy konferencji uznali, że Mikolov podchodzi do tego tematu zbyt optymistycznie. Sztuczna inteligencja z pewnością mogłaby uchronić ludzkość przed nią samą, tylko kto stworzyłby taki algorytm i skąd moglibyśmy wiedzieć, jakie będą jego prawdziwe intencje? Temat jest tak długi, że prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy ze wszystkich zagrożeń. Dlatego oddanie władzy komputerowi byłoby bardzo niebezpieczne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika fred

Sztuczna inteligencja, jakby

Sztuczna inteligencja, jakby nie była trenowana to i tak zawsze ostatecznie doszłaby do wniosku, że warunkiem przetrwania planety (a więc najwyższym dobrem) jest eliminacja najszkodliwszego gatunku ją zamieszkującego i stanowiącego dla niej śmiertelne zagrożenie...

Portret użytkownika Felipesku

Nie potrzeba eksperta aby

Nie potrzeba eksperta aby dostrzec, że świat na ta chwile nie jest zarządzany wcale... oczywiście ze A.I. lepiej będzie zarządzać bo.... będzie jakiekolwiek zarządzanie światem.

Skomentuj