Zdaniem ekspertów Antarktyda i Grenlandia stopnieje bez względu na to co zrobi ludzkość
Image
Nowe badanie ostrzega, że nawet jeśli uda nam się ustabilizować temperaturę na Ziemi, osiągając szczytowe ocieplenie na poziomie poniżej 2°C od rzekomych pomiarów przed rewolucją przemysłową, to ogromne pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktydy i tak są na drodze do nieodwracalnego topnienia.
Globalny poziom mórz podniósł się już średnio o około 20 centymetrów w ciągu ostatniego stulecia. Naukowcy zauważyli, że dla setek milionów ludzi mieszkających w małych rozwijających się państwach wyspiarskich i na obszarach przybrzeżnych na całym świecie dużym problemem jest podnoszenie się poziomu mórz.
Naukowcy twierdzą również, że punkt krytyczny zbliża się szybciej niż oczekiwano. Modele komputerowe symulujące dynamikę pokryw lodowych na Grenlandii i Antarktydzie często nie biorą pod uwagę faktu, że topnienie wpłynie na procesy oceaniczne, które z kolei mogą wpłynąć na pokrywę lodową i atmosferę.
Nazywa się to sprzężenie zwrotne. W kontekście globalnego ocieplenia odnosi się to do procesów w biosferze, atmosferze i hydrosferze, które wzmacniają lub osłabiają pierwotne efekty cieplarniane wywołane przez emisje gazów cieplarnianych. Na przykład, gdy temperatura Ziemi wzrasta, lód na biegunach topi się, co prowadzi do zmniejszenia albedo (odbicia promieniowania słonecznego) i zwiększenia absorpcji ciepła przez ocean. To z kolei zwiększa temperaturę, co z kolei powoduje dalsze topnienie lodu. Innym przykładem sprzężenia zwrotnego jest wzrost ilości pary wodnej w atmosferze, która jest silnym gazem cieplarnianym, co prowadzi do dalszego wzrostu temperatury.
Sprzężenie zwrotne może być pozytywne, co oznacza, że wzmacnia pierwotne efekty cieplarniane i przyspiesza globalne ocieplenie, lub negatywne, co osłabia te efekty i zmniejsza tempo ocieplenia. Zrozumienie tych procesów jest istotne dla przewidywania i ograniczenia skutków globalnego ocieplenia.
Naukowcy sugerują, że ten nieodwracalny proces może rozpocząć się już przy ociepleniu o 1,8°C. Model pokazał, że szybkiego wzrostu poziomu mórz możemy uniknąć tylko wtedy, gdy utrzymamy wzrost temperatury poniżej 1,5°C.
- Dodaj komentarz
- 289 odsłon
Z obfitości serca - usta
Z obfitości serca - usta mówią. Nasz wpływ, na klimat - jest mizerny. Więc dalej głosujmy (na partię), która kosztem wielkich ofiar, uratuje nas - przed katastrofą klimatyczną. Robimy to, dla naszych dzieci i wnuków (KJM)
Dodaj komentarz