Zawód technika farmaceutycznego - wszystko, co musisz wiedzieć

Kategorie: 

Źródło: collegium.com.pl

Dlaczego warto zostać technikiem farmaceutycznym? Nie ma drugiej tak dochodowej branży nauki, jaką stała się w ostatnich dziesięcioleciach medycyna, a wraz z nią farmacja. Ludzie coraz częściej sięgają po leki i medykamenty, a kolejne apteki wyrastają jak grzyby po deszczu. Czy warto zatem wiązać swoją przyszłość z branżą farmaceutyczną?

 

Aby zostać technikiem farmaceutycznym, wcale nie trzeba kończyć wieloletnich studiów. Ten tytuł zawodowy można uzyskać już po dwuletnim kształceniu w szkole policealnej. Dzięki uzyskaniu takiego zawodu będzie można nie tylko pracować w aptece, hurtowni farmaceutycznej, ale również w zakładach produkujących leki, preparaty ziołowe i inne medykamenty.

 

Czym zajmuje się technik farmaceutyczny?

 

Do zadań techników farmaceutycznych należy na przykład udzielanie porad i fachowej informacji na temat leków. Konieczne jest zatem ciągłe samokształcenie, aby nadążać za postępami medycyny. Nie inaczej jest w przypadku sporządzania produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Nie zapominajmy jednak, że technik farmaceutyczny pracuje pod nadzorem magistra farmacji. 

 

Wybranie tego zawodu może być planem na zmiany w swojej karierze lub planem na życie. Warto zauważyć, że technicy farmaceutyczni nie narzekają na brak ofert pracy, a magistrów farmacji wciąż nie jest wystarczająco wielu, aby stali się zbędni. Gwałtowny rozwój rynku farmaceutycznego na świecie i w Polsce z pewnością gwarantuje popyt na tego typu usługi jeszcze przez wiele dziesięcioleci. 

 

Jak możesz zdobyć ten zawód?

 

Co ciekawe, do podjęcia nauki nie jest wymagana matura, ważne jest tylko ukończenie liceum. Placówka taka jak Collegium Szkoła Służb Medycznych może poszczycić się faktem, iż ich metody nauczania są wyjątkowo skuteczne, co potwierdzają m.in. wyniki egzaminów zawodowych, których zdawalność wynosi niemal 100%. Co więcej, dyplom technika farmaceutycznego jest akceptowany we wszystkich krajach unijnych.

 

Po skończeniu szkoły każdy abiturient, który chce wykonywać zawód technika farmaceutycznego, jest zobowiązany zdać egzamin państwowy obowiązujący dla tego zawodu od 2007 roku. Przygotowanie do tego testu wiedzy jest kluczowe i najlepiej wiązać się ze szkołami, które mają doświadczenie w tej dziedzinie.

 

Częścią cyklu edukacyjnego są też obligatoryjne dwuletnie praktyki, które pozwalają nauczyć się zawodu w realnym życiu i w warunkach codziennej pracy. Oznacza to, że przygotowanie przyszłych pracowników tej branży medycznej nie opiera się jedynie na teorii, a pełnoprawnym technikiem farmaceutycznym można zostać dopiero po odbyciu praktyk.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj