Zastosowanie wzroku owadów pomoże znacznie zmodernizować przyszłe roboty

Kategorie: 

Kadr z filmu Terminator 3: Bunt Maszyn
Naukowcy wciąż poszukują i testują technologie, które umożliwią im w przyszłości zbudowanie robota idealnego. W najnowszych wynikach badań, przeprowadzonych w Centrum Badań Neuronauki na Uniwersytecie w Adelaide w Australii, naukowców zaskoczył niesamowity wzrok, jaki posiada ważka.

 

Dr. Steven Wiederman i profesor David O'Carroll przyznali, że naukowcy po raz pierwszy odkryli jakie możliwości wizualne posiada ten owad. Przetwarzanie wizualne u większości zwierząt, zarówno kręgowców jak i bezkręgowców, składa się z dwóch kanałów, które oddzielnie przetwarzają jasność i ciemność.

 

Kanały te są nazywane odpowiednio ON i OFF a zwierzęta używają kombinacji tych samych kanałów (ON-ON i OFF-OFF). Przeprowadzone badanie wykazało, że ważka potrafi wykorzystywać kombinaję dwóch kanałów (ON-OFF), dzięki czemu mogą zobaczyć ciemne obiekty. Naukowcy podejrzewają, że wzrok wielu innych zwierząt może działać podobnie.

 

Badacze są zafascynowani tym odkryciem i uważają, że technologia oparta na owadzim wzroku może znacznie udoskonalić neuronaukę. Warto w tym temacie przypomnieć o amerykańskim wynalazku, jakim jest specjalna kamera, która przypomina oko.

 

Wynalazek "widzi" bardzo wyraźnie obiekty znajdujące się w dowolnej odległości od niego i jest w stanie uchwycić nawet najmniejsze jego ruchy. Naukowcy przyznali, że sztuczne oczy wzorowane na owadzim będą miały zastosowanie w robotach, choć technologia wciąż ulepszana z pewnością zostanie również użyta w wielu innych sprzętach do obserwacji.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj