Zaskakujące odkrycie potwierdza, że układ jelitowy to nasz drugi mózg

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy po raz pierwszy bezpośrednio zaobserwowali aktywność neuronów, ale nie w mózgu, lecz w jelitach. Jelitowy układ nerwowy, tzw. drugi mózg, zawiera miliony neuronów i odgrywa w naszym organizmie bardzo ważną rolę, której jeszcze do końca nie poznaliśmy.

 

Układ jelitowy jest bardzo często opisywany jako drugi mózg, ponieważ funkcjonuje niezależnie od naszego „głównego” mózgu. Jest to także drugie największe w naszym organizmie skupisko komórek nerwowych i podobnie jak nasz „pierwszy” mózg, układ ten pozostaje dla nas tajemnicą.

Naukowcy z Flinders University z pomocą nowo opracowanej techniki obrazowania powiadomili o przełomowej obserwacji aktywności neuronalnej w jelitach. Po raz pierwszy udało się zobaczyć wypalanie się neuronów podczas pracy mięśni jelit. Tego ważnego odkrycia dokonano na myszach.

 

Niestety wciąż dokładnie nie wiadomo, jak wielki wpływ układ jelitowy może wywierać na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Nie wiemy również jak może wyglądać współpraca pomiędzy tymi dwoma mózgami. Ciekawostką jest, że jelitowy układ nerwowy wytwarza i pochłania aż 95% serotoniny i 50% dopaminy. Jeszcze kilka lat temu nikt nie spodziewał się, że układ jelitowy może być aż tak złożony. Dziś okazuje się, że określanie go mianem drugiego mózgu wcale nie jest przesadą

 

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Jneurosci.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika M.smieszka

Wydaje mi się, że o obecności

Wydaje mi się, że o obecności neuronów w jelitach wiadomo już od ładnych kilkudziesięciu lat. Nic z resztą dziwnego, że tam są, ponieważ ktoś musi w organizmie kombinować czy popychać treść pokarmową dalej, czy może akurat goni mnie lew i nie ma czasu na krzyżówkę. Mnie ciekawszym wydaje się fakt, że jelita są największym organem endokrynnym organizmu, który samodzielnie produkuje kilkadziesiąt (?) różnych hormonów, a także zawiera setki gatunków bakterii, które również są producentami różnych substancji o których z grubsza nikt w świecie nauki nie ma pojęcia.

Portret użytkownika suawco

Sam produkuje ale na sygnał z

Sam produkuje ale na sygnał z mózgu moim skromnym zdaniem, bo ekspertem nie jestem, a opieram ten wniosek to na własnych spostrzeżeniach, kiedy generowane w moim mózgu myśli powodują akcję w tym drugim mózgu Biggrin

Skomentuj