Zaprezentowano najnowszą wersję robota humanoidalnego ATLAS

Kategorie: 

Źródło: DARPA
Prace nad robotami trwają od dawna w wielu krajach świata ale obecnie najbardziej zaawansowaną maszyną jest robot ATLAS, nad którym pracuje firma Boston Dynamics. Właśnie przedstawiono jego najnowszą wersję a humanoid wystartuje w finale w zawodach Robotics Challenge, organizowanych przez agencję DARPA.

 

Specjaliści w dziedzinie robotyki dokonali znacznych ulepszeń z nadzieją iż ATLAS wygra zawody i zdobędzie główną nagrodę w wysokości 2 milionów dolarów. Wprowadzono wiele zmian, nie tylko wizualnych. Robot posiada teraz akumulator litowo-jonowy, który pozwoli mu pracować przez około godzinę czasu. ATLAS może teraz wykonywać przydzielone mu zadania z większą wydajnością.

Źródło: DAPRA

 

Naukowcy zastosowali nowe, lżejsze materiały i umieścili w nim baterie oraz nowy system pomp. Spowodowało to jedynie niewielki wzrost wagi - przy wzroście 188 centymetrów waży teraz 156.5 kilograma. Umieszczono w nim trzy komputery pokładowe odpowiedzialne za percepcję i planowanie zadań, obniżono nieco ramiona i barki a w głowie tego robota znajduje się teraz bezprzewodowy router, który pozwala na komunikację.

 

Dokonano również znacznie wiele innych zmian które powodują, że robot ATLAS posiada więcej siły i potrafi wykonywać zadania z większą precyzją. Co więcej, humanoid przestał już być na tyle hałaśliwy. Wspomniany wcześniej finał Robotics Challenge odbędzie się w czerwcu tego roku. Pojawi się aż 20 drużyn a każda będzie posiadała swojego robota.

 

Należy dodać, że każda maszyna będzie musiała wykonywać zadania bez żadnej dodatkowej pomocy - jeśli przewróci się, utknie bądź zawiesi się, humanoid będzie musiał sam poradzić sobie z problemem i kontynuować swoje zadanie. Zespoły nie będą mogły fizycznie ingerować w działanie swoich maszyn. Będą mogły jedynie komunikować się z nią poprzez sieć bezprzewodową, jednak również i komunikacja zostanie w pewnym stopniu ograniczona.

 

 

Źródło: http://www.darpa.mil/NewsEvents/Releases/2015/01/20.aspx

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj