Zapominanie jest procesem kontrolowanym przez nasz mózg

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Wydawać by się mogło, że zapominanie pewnych rzeczy, np. jakiejś wiadomości, twarzy osoby spotkanej na ulicy bądź numeru telefonu komórkowego jest raczej oznaką krótkiej pamięci, czyli negatywną cechą. Okazuje się jednak, że sam proces zapominania jest nie tylko naturalny, ale również kontrolowany przez ludzki mózg.

 

Gdyby człowiek potrafił pamiętać dosłownie o wszystkim, szybko przerosłoby to nasz umysł. Naukowcy odkryli właśnie, że zapominanie jest kontrolowanym procesem a białko o nazwie musashi bierze w tym aktywny udział. Badania przeprowadzone nad zmodyfikowanymi genetycznie nicieniami, w których usunięto to białko wykazały, że były one w stanie znacznie lepiej wykonywać zadania pamięciowe, oparte o zapach, aktywnie zachowując wspomnienia po 24 godzinach w porównaniu do niezmodyfikowanych myszy.

 

Dalsze analizy wykazały, że białko musashi utrudnia wytwarzanie się cząsteczek, stabilizujących synapsy - połączenia między neuronami. Odkryto również, że białko o nazwie adducin stymuluje wzrost synaps, pomagając zachować pamięć. Uczeni stwierdzili, że nierównowaga w tych dwóch mechanizmach może prowadzić do "zmodyfikowanej" funkcji pamięci, która może odgrywać rolę w chorobach związanych z pamięcią.

 

 

Źródło: Popsci.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj