Zabójca dinozaurów mógł być podwójną asteroidą

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Asteroida, która przyczyniła się do usunięcia z ziemi dinozaurów, w rzeczywistości mogła być podwójna. Oznacza to, że w planetę mogły uderzyć dwa obiekty.  Uważa się, że średnica asteroidy była w zakresie od 7 do 10 km, ale to mogła być całkowita średnica dwóch jednostek powiązanych grawitacyjnie. 

 

Podstawą nowej hipotezy jest wynik reewaluacji proporcji kraterów po uderzeniach podwójnych, jakie znajdują się na Ziemi. Jest to również zła wiadomość dla tych, którzy planują jak ustrzec nas od takich katastrofalnych zderzeń w przyszłości. Ziemia nosi ślady podwójnych uderzeń. Jednym z nich są jeziora Clearwater w okolicy Zatoki Hudsona w Kanadzie. Ten podwójny krater został uformowany ponad 290 milionów lat temu. Takie przypadki są oczywiście dość wyjątkowe, ale 1 na 50 śladów poimpaktowych zawiera właśnie takie podwójne kratery.

Ta rzadkość wydarzeń tego typu jest dosyć zaskakująca, ponieważ według ustaleń astronomów wśród tak zwanych obiektów NEO (Near Earth Object) aż 15% to obiekty podwójne. Oznacza to, że statystycznie właśnie tyle powinno być takich śladów na Ziemi. Specjaliści z paryskiego Instytutu Fizyki Ziemi mają na to wyjaśnienie. Przeprowadzone przez nich symulacje sugerują, że wiele z uderzeń podwójnych asteroidów formuje jeden a nie dwa kratery.

 

Zwykle wielkość krateru to przynajmniej dziesięciokrotność wielkości asteroidy. Badacze dzięki symulacji dowiedli, że, mimo iż wokół Ziemi jest 15% podwójnych asteroidów to tylko 2% kraterów nosi ślady dwóch uderzeń. Dzięki niej można będzie też ustalić, które z istniejących kraterów pochodzi od uderzeń dwóch asteroidów. Bardzo prawdopodobne, że krater w okolicy Chicxulub w Meksyku, który powstał 65,5 miliona lat temu jest właśnie pochodzenia podwójnego. Upadła tam wtedy asteroida, lub asteroidy, które rzekomo doprowadziły do wyginięcia dinozaurów.

 

Biorąc pod uwagę, że krater w Chicxulub ma około 180 kilometrów i trochę owalny kształt, sugeruje to, że upadły tam dwa obiekty o skumulowanej średnicy około 7 do 10 kilometrów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj